Zwiedzali ośrodek dla cudzoziemców

Podkowa Leśna

W poszukiwaniu lepszego życia opuszczają swój kraj. Wielu cudzoziemców trafia do ośrodka Dębak, gdzie przechodzi formalne procedury w staraniach o status uchodźcy. W jakich warunkach żyją? O tym można było przekonać się podczas dnia otwartego w ośrodku.

O placówce na terenie Podkowy Leśnej zrobiło się głośno kilka miesięcy temu przy okazji sprawy relokacji cudzoziemców. W Dębaku przybysze otrzymują wsparcie, mogą uczyć się języka polskiego. Często są to obywatele różnych państw, dlatego każdy z nich ma coś ciekawego do przedstawienia. Można było się o tym przekonać podczas dnia otwartego w Dębaku, który odbył się 3 września. 

Program wydarzenia był wypełniony po brzegi. – Na wszystkich gości czekały liczne atrakcje oraz otwarci i życzliwi tymczasowi mieszkańcy z Tadżykistanu, Czeczeni, Gruzji i Syrii. Podczas dnia otwartego można było spróbować potraw etnicznych przygotowanych przez cudzoziemców, nauczyć się gry na bębnach. Dzieci śmigały na dmuchanej zjeżdżalni, w międzyczasie podjadając watę cukrową. Na zakończenie  goście mogli obejrzeć sztukę teatralną z udziałem dzieci z ośrodka. Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić budynki, a w nich m.in. przedszkole, świetlicę, miejsce do nauki i integracji. Mieszkańcy Dębaka chętnie zawierali znajomości, opowiadali o sobie, uczestniczyli w wydarzeniu – wyjaśnia Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Dla cudzoziemców adaptacja nowym miejscu pobytu wiąże się z trudnościami. Takie akcje mają to zmienić. – Dni otwarte w ośrodku dla cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wspieranie integracji obcokrajowców w Polsce. Organizatorem akcji była Fundacja Refugee w ramach realizacji projektu na wsparcie procesu preintegracji cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy ze społeczeństwem polskim – podkreśla Tusiński.

W ośrodku Dębak przebywa około 200 osób.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.