ZTM blokuje powrót linii ZP?

Region

W listopadzie z pruszkowskich ulic zniknęła linia autobusowa ZP Pruszków – Warszawa. Mieszkańcy chcą by linia wróciła na stałe. Nie jest to jednak takie proste...

Na czas zamknięcia linii kolejowej 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki zastępcza linia autobusowa ZP stała się jednym z głównych połączeń komunikacyjnych Pruszkowa z Warszawą. Mieszkańcy początkowo obawiali się komunikacyjnego horroru i paraliżu. Szybko okazało się jednak, że autobusy zastępcze są świetnym rozwiązaniem. Wiele osób podkreślało, że podróżuje się nimi lepiej niż pociągami.

W październiku pociągi wróciły na szlak. Dla zastępczych linii oznaczało to likwidacje. Podróżni domagają się jednak przywrócenia linii ZP na stałe. Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch już w kampanii wyborczej zapowiadał walkę o stworzenie połączenia autobusowego Pruszków – Warszawa.

Jest tylko jeden problem. To warszawski Zarząd Transportu Miejskiego…

To właśnie warszawski ZTM odpowiada za organizację połączeń między stolicą, a gminami wokół Warszawy. Oczywiście gminy mogą same uruchomić takie połączenia, ale dla podróżnych najważniejsze jest, by w autobusach były honorowane Warszawskie Karty Miejskie. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest, by to właśnie ZTM odpowiadał (na mocy odpowiedniego porozumienia) za obsługę linii autobusowej. Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch już pod koniec listopada wystosował do ZTM pismo w sprawie przywrócenia linii ZP. – Zwracam się z prośbą o uruchomienie stałej linii autobusowej na trasie Warszawa – Pruszków, funkcjonującej na zasadach obowiązujących na linii ZP – czytamy w dokumencie. – Powtarzające się nadal utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM pokazały, że alternatywa w postaci linii autobusowej jest dla mieszkańców Pruszkowa bardzo potrzebna – dodał prezydent Pruszkowa.

Pismo to jednak nie wszystko. W minioną środę Paweł Makuch spotkał się z przedstawicielami ZTM. Na spotkaniu rozmawiał m.in. o stworzeniu linii autobusowej Pruszków – Warszawa. Sprawdziliśmy czy udało się wypracować jakieś porozumienie. – Jest szansa na powodzenie pomysłu stworzenia linii z Pruszkowa do Warszawy. ZTM jest jednak przeciwne uruchomieniu linii autobusowej na trasie jaką kursowały autobusy ZP – powiedział nam prezydent Paweł Makuch po spotkaniu z ZTM. – ZTM jest zainteresowany współpracą i te rozmowy będą kontynuowane. Dziś jednak trudno powiedzieć kiedy i w jakiej formie linia zacznie działać – dodaje Makuch.

Kolejne spotkanie prezydenta Pawła Makucha z przedstawicielami ZTM odbędzie się 12 grudnia w pruszkowskim urzędzie.

Z pytaniami o możliwość przywrócenia linii ZP na stałe zwróciliśmy się również do ZTM. Stanowisko nie jest jednak zbyt optymistyczne… – Obecnie nie planujemy powrotu linii ZP – komunikacja szynowa funkcjonuje normalnie i to ona jest podstawą transportu publicznego w tej części aglomeracji warszawskiej. W tym tygodniu było spotkanie „zapoznawcze” z nowym prezydentem Pruszkowa m.in. na temat połączeń autobusowych z Warszawą. Żadne decyzje nie zapadły, rozmowy mają być kontynuowane – poinformował nas Tomasz Kunert, kierownik działu prasowego ZTM.

Poprosiliśmy ZTM o przedstawienie podstawowych wymogów jakie stawiane są podwarszawskim samorządom, które chcą uruchomić stałe połączenie z Warszawą w ramach ZTM. – Jeśli chodzi o uruchamianie połączeń Warszawskiego Transportu Publicznego z samorządami aglomeracji, to jeśli chodzi o linie oznaczone liczbami (czyli nie linie L, które funkcjonują na innych zasadach), to udział gminy w takim przedsięwzięciu reguluje umowa między ZTM a samorządem. W toku rozmów uzgadniana jest trasa, rozkład jazdy, częstotliwość kursowania itp. Gmina przygotowuje infrastrukturę przystankową i partycypuje w kosztach funkcjonowania linii – zwykle są jest to ok. 30-40 proc. kosztów, ale może być to większy poziom dofinansowania – poinformował nas Kunert.

Jeśli władze Pruszkowa zdecydują się na poziom finansowania linii zgodny ze stawianymi wymogami i zaproponują trasę autobusu zbliżoną do trasy linii ZP to czy ZTM będzie blokował jej utworzenie czy może Pruszków doczeka się w końcu autobusowego połączenia z Warszawą? Przekonamy się już niebawem. O postępach rozmów będziemy informować na łamach naszej gazety i portalu.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “ZTM blokuje powrót linii ZP?”

 1. Ekonomia pisze:

  Panie Prezydencie !
  ZTM nic nie blokuje, zapłacicie pojedziecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły