Źródła geotermalne w Piastowie?

Piastów

Piastów stara się o dotację na rozpoznanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych na terenie miasta. Wniosek o dofinansowanie pomyślnie przeszedł pierwszą weryfikację.

Wykorzystanie źródeł geotermalnych pozwoliłoby zmniejszenie opłat za ogrzewania, w dłuższej perspektywie mogłoby przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Piastowie. Brzmi dobrze, ale najpierw należy sprawdzić, czy na terenie miasta jest to w ogóle możliwe. I właśnie wykonaniu badań ma służyć dotacja, o którą stara się Piastów. – Miasto Piastów złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o sfinansowanie projektu rozpoznania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych w Piastowie.Wykonany odwiert i wyniki tych badań pozwolą ocenić, czy źródło ciepła z ziemi będzie można wykorzystać jako podstawowe źródło ogrzewania w domach piastowian – informuje urząd miasta w Piastowie.

Koszt przedsięwzięcia to prawie 12,8 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dotacja pokryje całość tych wydatków. – Zadanie objęte wnioskiem polega na wykonaniu otworu badawczego do głębokości około 1940 m. Odwiert ten po spełnieniu roli badawczej będzie mógł zostać wykorzystany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych z utworów jury dolnej, w oparciu o który w następnej kolejności planowana będzie realizacja ciepłowni geotermalnej zaopatrującej Piastów w ciepło. Szansa na dotarcie do gorącej wody jest duża, ponieważ w otworach archiwalnych wykonywanych w okolicy Piastowa (na obszarze niecki warszawskiej) stwierdzono występowanie wysokotemperaturowych solanek w piaskowcowych skałach jury dolnej – czytamy w komunikacie magistratu.

A Wy co sądzicie o tym pomyśle?

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.