Źródła geotermalne w Piastowie?

Piastów

Piastów chce korzystać z wód geotermalnych znajdujących się na jego terenie. Miasto stara się o środki na wykonanie odwiertu.

Czy Piastów zmieni się w Mszczonów i będzie wykorzystywać zasoby wód geotermalnych, które drzemią pod ziemią? Jest na to szansa. Władze miasta starają się o dofinansowanie, które pozwoli na wykonanie odwiertu i sprawdzenie właściwości wód geotermalnych znajdujących się na terenie Piastowa. – Z punktu widzenia interesów miasta geotermia jest bardzo ważna. Jeśli to zadanie się powiedzie to uzyskamy źródło czystego ciepła. W sytuacji niepokoju o ceny energii, w tym również ciepła posiadanie własnego źródła ma ogromne znaczenie – mówi nam Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Z ciepła uzyskanego ze źródeł geotermalnych mogliby korzystać nie tylko mieszkańcy Piastowa, ale również ci z okolicznych miejscowości.

Dla piastowskich włodarzy pomysł związany z poszukiwaniem wód geotermalnych na terenie miasta nie jest niczym nowym. O tym, że Piastów ma swoje zasoby gorących wód wiadomo było od dawna. Do tej pory nikt jednak nie zdecydował się na dokładne sprawdzenie czy wody te nadają się do wykorzystania. – Wody są tylko musimy się do nich dostać. Od dziesięcioleci wiemy, że mamy zasoby. Ma je również Warszawa i okolice. To jest udokumentowane przez naukowców. Niesamowicie frapujące jest to, by się do tych wód termalnych dostać – mówi Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Okazuje się, że władze miasta już w ubiegłym roku podjęły kroki związane ze znalezieniem środków na wykonanie odwiertu. – W listopadzie ubiegłego roku aplikowaliśmy o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponieważ zmieniliśmy lokalizację odwiertu projekt nie został procedowany. W tym roku latem ponownie złożyliśmy wniosek, który przechodzi kolejne etapy weryfikacji – dodaje Szuplewski.

Uzyskanie dofinansowania jest niezwykle ważne. Powód? Koszt wykonania odwiertu badawczego może sięgać nawet 12 mln zł! Jeśli założenia piastowskich włodarzy by się potwierdziły, odwiert można przekształcić na odwiert technologiczny umożliwiający wykorzystanie wód geotermalnych.

Sam odwiert to dopiero początek. Konieczna byłaby budowa odpowiednich instalacji. Dziś koszty takiej inwestycji nie są jeszcze znane. – Trudno o tym mówić. Kosztorysy będziemy przygotowywać, gdy już będziemy pewni, że woda nadaje się do wykorzystania. Konieczne byłoby wybudowanie łącznika do najbliższego kanału ciepłowniczego, a ten leży około kilometra od miejsca, w którym chcemy wykonać odwiert – podkreśla Szuplewski.

Gdyby wszystko zakończyło się powodzeniem to mieszkańcy Piastowa mogliby liczyć na dużo tańsze ciepło. Niemożliwe jest to by otrzymali je całkowicie za darmo, ponieważ utrzymanie instalacji jest kosztowne. Jest jednak szansa, że mieszkańcy zarówno zabudowy wielorodzinnej, jak i jednorodzinnych domków za ciepło płaciliby mniej. Drugą korzyścią jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co zwłaszcza zimą jest dla wszystkich mocno odczuwalne.

Czy jest szansa na wykorzystanie wód termalnych do celów rekreacyjnych? W ten sposób swoje zasoby wykorzystuje m.in. Uniejów czy Mszczonów. Okazuje się, że w Piastowie byłoby to możliwe, ale… – NFOŚiGW dofinansowuje tylko odwierty, które przekształcane będą tylko do celów technologicznych, czyli ogrzewania. Gdybyśmy chcieli wykorzystać wody geotermalne do celów rekreacyjnych to musimy podejść do tego pod nieco innym kątem technicznym. Ale wszystko jest możliwe – zaznacza burmistrz Piastowa.

Pozostaje zatem czekać na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie oraz wykonanie odwiertu i szczegółowe badania.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Źródła geotermalne w Piastowie?”

 1. Pablos pisze:

  Najbardziej możliwe z tego wszystkiego to są kiełbasy wyborcze. Za dużo lat mam, by im wierzyć. Jedyne co jest pewne to podatki i śmierć.

 2. Piast Kołodziej pisze:

  OOOOO !!! To ojciec Rydzyk przeprowadził się do Piastowa :-))))

 3. Blablabal pisze:

  Ludzie święta idą bierzcie się za sprzątanie anie głupot pisanie Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

 4. mir pisze:

  „NFOŚiGW dofinansowuje tylko odwierty” tych odwiertów powinno być co najmniej 10 razy tyle niż jest.

 5. Pjeter Konefał ATA sp. z o.o. pisze:

  Te wody geotermalne to tzw. kanalizacja.
  Uważajcie tylko na gazy!

 6. zz pisze:

  Powoła się spółkę, dyrektora, zastępców, sekretarki, pracowników i nawet jak się – w co wątpię – dowiercą do źródeł, to okaże się, że utrzymanie tej czeredy będzie droższe, niż korzystanie z dotychczasowej ciepłowni

  • Misiek_Piastow pisze:

   Taka prawda
   tak jest dzisiaj ze spółką PPKU która powstała po rozpadku ZBK zatrudnionych jest w niej conajmniej 5 razy tyle osób a miasto bardziej brudne na Żeromskiego liscie na chodnikach to już gniją a na Tysiąclecia 3 do biblioteki wejść się nie da bo tak najarane w calym budynku przez pracownikow tej spółki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły