Zmieniamy czas na letni

Region

Ważna informacja dla wszystkich, którzy lubią pospać. W nocy z 26 na 27 marca śpimy o godzinę krócej. Przyczyna? Zmiana czasu na letni.

Dzisiejszej nocy przestawiamy zegarki na czas letni. To oznacza, że wskazówki z godz. 2.00 przesuwamy o godzinę do przodu. Przestawienie zegarków ma wpłynąć na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii elektrycznej. Eksperci mają tu jednak podzielone zdania. Jedni uważają, że rozumowanie o oszczędności energii jest  błędne. Powód? Większość z nas pracuje w pomieszczeniach, w których bez względu na porę roku wykorzystuje się sztuczne oświetlenie. Badacze z USA zauważyli, że po zmianie czasu na letni rachunki za prąd są wyższe. Japończycy natomiast wyliczyli, że  przejście na czas letni wpływa na zmniejszenie emisji tlenku węgla, zaoszczędza paliwo oraz przyczynia się do spadku kradzieży ulicznych.

To nie wszystko zmiana czasu wpływa również na nasze zdrowie. Według angielskich badaczy przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu pozytywnie sprzyja na dzieci. Maluchy mogą więcej czasu spędzić na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że rodzice wygonią je sprzed komputera czy tabletu. Aktywność fizyczna sprzyja walce z otyłością wśród najmłodszych. Ale zmiana ma również negatywne skutki. Prof. Martin Young, kardiolog z USA na podstawie przeprowadzonych badań twierdzi, że zmiana czasu o godzinę do przodu o 10 proc. zwiększa ryzyko zawału serca.

Sprawdźcie czy wasze telefony same przestawiają czas na letni. Jeśli tak to nie musicie się o nic martwić i nie zaśpicie na świąteczne śniadanie. W przypadku zwykłych zegarków warto pamiętać, by wskazówki przestawić wieczorem.

Czas letni będzie obowiązywał do ostatniego weekendu października, kiedy znów wrócimy do czasu zimowego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.