Zmarła Irmina Żak-Bajerska

Nadarzyn

W wieku 88 lat zmarła Irmina Żak-Bajerska, uczestniczka powstania warszawskiego. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczała do szkoły w Nadarzynie.

Irmina Żak-Bajerska od najmłodszych lat była związana z naszym regionem. Wraz z rodzicami mieszkała w Raszynie, gdzie jej ojciec zajmował się ogrodnictwem. W latach 30. rodzina Żaków przeprowadziła się do Nadarzyna, w 1935 roku rozpoczęła naukę w miejscowej szkole. 1 września 1939 roku nie było zajęć, wybuchła II wojna światowa. Zapanował strach. Nadarzyn został zbombardowany kilka dni później. 

W latach 1939-1944 Żak-Bajerska działała w konspiracji. Nadano jej pseudonim „Ognik”. Od 1941 roku uczęszczała do szkoły podstawowej im. Zofii Wołowskiej w Warszawie i podjęła decyzję o wstąpieniu do harcerstwa. W 1942 roku złożyła przyrzeczenie harcerskie. Jako 16-latka brała czynny udział w powstaniu warszawskim w oddziale Armii Krajowej –  Grupa "Północ" –  zgrupowanie "Róg" –  batalion NOW-AK "Gustaw" – 4 kompania "Harcerska". Żak-Bajerska pełniła rolę sanitariuszki. 13 sierpnia 1944 roku odniosła rany na ul. Kilińskiego podczas eksplozji zdobycznego niemieckiego "ciężkiego nosiciela ładunków". „Ognik” doznała obrażeń twarzy, miała problemy z okiem.

Po zakończeniu powstania opuściła Warszawę. Decyzją Niemców trafiła do Pruszkowa. Gdy wysiadła z pociągu wyczytano jej pseudonim – „Ognik”. Żak-Bajerska podeszła do kobiety, która powiedziała jej, że zaprowadzi ją do mamy. Pomocną dłoń do dziewczyny wyciągnęła pielęgniarka pracująca na terenie obozu pruszkowskiego. „Ognik” wraz z koleżanką trafiła do niezaludnionego baraku. Po kilku dniach zdecydowały się opuścić Pruszków i ruszyć w drogę do domu. Wracały pełne strachu, gdyż obawiały się spotkania z Niemcami. Do Nadarzyna dotarły bezpiecznie. 

Po zakończeniu wojny Żak-Bajerska studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1952-1983 pracowała w Bibliotece Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

Pogrzeb Irminy Żak-Bajerskiej odbędzie się 16 stycznia o godzinie 10.00 w kościele św. Klemensa w Nadarzynie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy