Zmarł prof. Michał Bogusławski

Podkowa Leśna

Laureat wielu nagród, autor telewizyjnych programów artystycznych oraz filmów dokumentalnych. Twórca Podkowiańskiej Wideokroniki. Przez całe życie prowadził bogatą działalność, za którą był wielokrotnie nagradzany. Prof. Michał Anioł Bogusławski zmarł w wieku 84 lat.

Prof. Bogusławski urodził się 1 grudnia 1931 roku. Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1953 do 2000 roku związany był z TVP. Pracował m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Teatru Telewizji czy Dyrektor Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Kadr TVP. Niezwykły twórca, który na swoim koncie zapisał nagrody „Wielki Aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, a za film muzyczny „Psalmus” otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Monte Carlo. 

Wybitny twórca, który zawsze z największą dbałością szukał tematów, docierał do najdalszych zakątków i odkrywał ich tajemnice. Otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba przyznawaną za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już nie istnienie. Prof. Bogusławski odebrał wyróżnienie w  Podkowie Leśnej podczas Otwartego Ogrodu Filmowego Europejskich Dni Dziedzictwa „Od Małej Ojczyzny do Europy Ojczyzn” 14 września 2008 r.

Prof. Bogusławski to człowiek pracy, czego najlepszym dowodem są efekty jego twórczości. Po zakończeniu aktywności zawodowej nie zrezygnował z działania. Postanowił stworzyć Podkowiańską Wideokronikę, która zgromadziła kilkunastu wolontariuszy. Ich wysiłki, wspólnie z prof. Bogusławskim, pozwoliły na stworzenie materiałów dokumentujących wydarzenia kulturalno-społeczne w Podkowie. Twórczość została udostępniona Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Błońskiej. 

W latach 2007-2012 prof. Michał Anioł Bogusławski prowadził Podkowiańską Wideokronikę we współpracy ze stowarzyszeniem Związek Podkowian oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Warto nadmienić, że w 2012 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Podkowy Leśnej. Z kolei w styczniu 2015 roku reżyser został uhonorowany złotym medalem Gloria Artis, który nadawany jest za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej.

W niedzielę, 13 marca, o godzinie 17.00 w Pałacyku Kasyno odbędzie się pokaz filmu „Michał i Jego Mała Ojczyzna” dedykowany postaci zmarłego twórcy Podkowiańskiej Wideokroniki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.