Zielone światło dla CPK

Region

Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nabierają tempa. We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie koncepcji przygotowania i realizacji CPK.

Plany budowy Centralnego Portu Lotniczego (bo tak pierwotnie nazywano tę inwestycje) mają „długą brodę”. Pierwsze głosy pojawiły się już w latach 70. ubiegłego stulecia. Do tematu powrócono 20 lat później, gdy warszawskie Okęcie zaczynało mieć problemy z przepustowością. Rozbudowa terminala pasażerskiego pozwoliła na kilka lat zapomnieć o CPL. Ae temat w końcu powrócił. CPL chciała wybudować poprzednia ekipa rządząca. Budowa miała wystartować w 2013 r i potrwać siedem lat. Ogromnym zwolennikiem tej inwestycji był minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Finalnie projekt trafił jednak do szuflady.

W ostatnich miesiącach rząd Beaty Szydło powrócił do idei budowy CPL, choć nazwę przemianowano na Centralny Pot Komunikacyjny. Niespodzianką nie jest również lokalizacja. Gmina Baranów leżąca w powiecie grodziskim już kilka lat temu była brana pod uwagę przy poszukiwaniach lokalizacji dla tej ważnej inwestycji. Za realizacją CPK przemawia dziś fakt, że przepustowość warszawskiego Lotniska Chopina, które obsługuje około 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce, zaczyna się wyczerpywać.

Podjęta we wtorek (7 listopada) uchwała daje zielone światło przygotowaniom do budowy CPK. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK poinformował, że w najbliższych tygodniach ma zostać przygotowana specustawa,która ułatwi realizację inwestycji. Do życia ma zostać powołana również spółka Skarbu Państwa, która będzie realizować zadania związane z CPK.

CPK ma powstać na terenie pomiędzy drogą krajową nr 50 a drogą wojewódzką nr 579. W skład portu komunikacyjnego oprócz portu lotniczego Solidarność wejdą również rozbudowany węzeł kolejowy oraz infrastruktura drogowa. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Pierwszy samolot z lotniska w Baranowie ma odlecieć w połowie 2027 r. Jego budowa ma pochłonąć ok. 31 – 35 mld zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.