Zarażają pasją do krótkofalówek

Komorów

Jak działają krótkofalówki, kto odkrył fale radiowe i dlaczego używanie popularnych „komórek” to pójście na łatwiznę po raz kolejny dowiedzieli się uczniowie z Zespołu Szkół w Komorowie. Na specjalnej lekcji z cyklu Radioreaktywacja wyjaśnili to członkowie działającego przy placówce SP5YAM Klubu Łączności.

Klub przy komorowskiej szkole został reaktywowany w 2013 r (działa od 1998 r.) i co jakiś czas stara się „zarażać” pasją do techniki i łączności uczniów. W miniony piątek w lekcji połączonej z eksperymentami i wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu wzięli udział gimnazjalni pierwszoklasiści.

O czym była mowa? – Zaczynamy od początku,czyli trochę historii łączności drogą radiową, pokrótce przedstawieni są pionierzy, wynalazcy i odkrywcy fal radiowych jak i też przesyłania ich na odległość, czyli Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Hans Christian Ørsted, Samuel Morse. Do teorii dołączona jest też praktyka, czyli kilka prostych doświadczeń z dziedziny fizyki związanych z tematem zajęć. Jest też przedstawione pojęcie krótkofalarstwa, kto to jest krótkofalowiec, ogólnego „savoir vivre-u” obowiązującego w eterze – tłumaczy Marcin z Klubu SP5YAM. I dodaje: – Po krótkim przygotowaniu z telegrafii jest mały konkurs z nagrodami i na sam koniec wisienka na torcie dla chętnych,czyli przeprowadzenie prawdziwej łączności w eterze z odbiorcami nawet (przy dobrych warunkach) na całym świecie.

Dwaj uczniowie, którzy z krótkofalówkami po raz pierwszy zetknęli się na takiej lekcji, dziś są już pełnoprawnymi członkami Klubu. – Piotrek i Ksawery mają już swoje licencje i swoje znaki. A zaczęło się od programu Reaktywacji, czyli ogólnopolskiego programu lekcji w szkołach – mówi przedstawiciel Klubu.

Kolejna lekcja, tym razem dla uczniów szkoły podstawowej jeszcze w grudniu.

A co dokładnie oznacza nazwa Klubu, czyli SP5YAM? – Każdy licencjonowany krótkofalowiec ma swój unikalny w skali światowej skrót. SP to stacja polska, „5” to nasz region, ostatnie trzy litery to indywidualny znak – wyjaśnia Marcin.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11585

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4304

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3237

Najczęściej komentowane

Grill gazowy