Zaplanowali 11 inwestycji

Podkowa Leśna

Budżet Podkowy Leśnej jest już dopięty na ostatni guzik. Niebawem trafi pod głosowanie radnych. My jednak nie czekamy i prezentujemy plany inwestycyjne miasta-ogrodu.

W Podkowie Leśnej jak zwykle rok zapowiada się skromnie. To już nie dziwi zwłaszcza, że już od kilku lat miasto-ogród na wydatki inwestycyjne przeznacza środki w wysokości około 3 mln zł. Wbrew pozorom nie jest mała kwota, bowiem stanowi to z reguły kilkanaście procent kwoty przeznaczonej na wszystkie wydatki.

Jak prezentuje się zatem przyszłoroczne zestawienie finansowe miasta? Dochody oszacowano na 25 mln zł, wydatki na 27,8 mln zł. Znacząco wzrośnie również deficyt z 1,4 mln zł do 3,9 mln. Na wydatki inwestycyjne podkowiański magistrat chce przeznaczyć niewiele ponad 3,95 mln zł, co stanowi około 14 proc. kwoty przeznaczonej na wszystkie wydatki.

Sprawdziliśmy jakie inwestycje będą w przyszłym roku nosiły miano priorytetowych. Bezapelacyjnie najważniejsze dla podkowiańskiego magistratu będą drogi. Na ten dział zaplanowano kwotę 1,9 mln zł. To pieniądze, które zostaną przeznaczone na zaprojektowanie przebudowy ulic na terenie miasta, w tym m.in. węzeł Jodłowa/Reymonta, węzeł Kościelna/Modrzewiowa, ciąg pieszo-rowerowy na odcinku Podkowa Leśna Główna – ul. Podleśna, droga dojazdowa i ciąg pieszy do parkingu do Błońskiej, przebudowa ulic na terenie miasta, w tym m.in. Kwiatowej Paproci oraz projekty organizacji ruchu wraz z wykonaniem na terenie miasta.

Na liście zadań inwestycyjnych drugie miejsce pod względem wysokości nakładów znalazła się pozycja dotycząca budowy hali sportowej przy szkole samorządowej z uwzględnieniem rozbudowy i modernizacji budynku szkoły i jej otoczenia (1 mln zł). Nie chodzi tu jednak o budowę, a o… odszkodowania. – To pieniądze na sprawy sadowe, a dokładniej na ewentualne odszkodowania dla firm, które były odpowiedzialne za budowę szkoły. Niestety nie mamy jak tych pieniędzy zapisać w budżecie, więc musimy pod hasłem rozbudowy. Wolałbym, żeby te pieniądze faktycznie poszły na prace inwestycyjne, a nie na odszkodowania – podkreśla Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Pozostałe przedsięwzięcia nie będą już tak kosztowne. Uwagi warte są takie zadania jak rewitalizacja Leśnego Parku Miejskiego, plan zagospodarowania działek przy ul. Jeleniej, monitoring wizyjny miasta, modernizacja zaplecza kuchennego w przedszkolu czy  prace przygotowawcze do budowy parkingu Park&Ride przy stacji Podkowa Leśna Główna WKD.

Burmistrz miasta-ogrodu zapowiada, że wysokość nakładów na zadania inwestycyjne może jeszcze wzrosnąć. – Mam nadzieję, że pod koniec roku (2016 – przyp. red.) ta kwota wzrośnie. Chce „napompować” budżet środkami zewnętrznymi – przyznaje Artur Tusiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.