Zagroda już w pełnej krasie

Brwinów

Mieszkańcy Brwinowa będą mieli okazję, aby na własne oczy zobaczyć rezultat generalnego remontu Dworku Zagroda. Potem na dwa, trzy miesiące, obiekt znów zostanie zamknięty.

Dworek przy ulicy Grodziskiej w Brwinowie to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków za terenie gminy. Powstał w latach 1905-1910, jego pierwszym właścicielem i długoletnim mieszkańcem był Zygmunt Bartkiewicz, pisarz i regionalista, który budowlę wzniósł własnymi rękami. W ostatnich latach „Bartkiewiczówka” coraz mniej przypominała jednak architektoniczną perłę, a coraz bardziej zabytkową ruinę. Po rocznym remoncie udało się jej odzyskać dawny blask.

Mieszkańcy Brwinowa będą mogli się o tym przekonać, ale na razie tylko przez dwa dni. W poniedziałek (22 lutego) i w sobotę (27 lutego) zorganizowane zostaną dni otwarte. – Wielu mieszkańców zastanawia się, jak dworek wygląda od środka, bo efekt z zewnątrz widać, ale wnętrza nie. Aby zaspokoić tę ciekawość otwieramy Zagrodę, ale potem na okres dwóch, trzech miesięcy obiekt zostanie zamknięty po to, aby uporządkować archiwalia Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Zostały już przewiezione na miejsce, są przechowywane pod kluczem. Towarzystwo chce ten czas poświęcić na inwentaryzację zasobów, więc Zagroda stanie się twórczym rozgardiaszem – tłumaczy Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.  

Kiedy Zagroda będzie otwarta na dobre? – Chcemy, aby w maju obiekt żył już własnym życiem, pewnie pojawią się ogniska szkół i przedszkoli na zakończenie roku, koncerty, wystawy, wernisaże. Pomysłów na pewno będzie sporo. Tym bardziej, że dworek jest w pełni funkcjonalny – zapewnia Kosiński.

Zakres prac wykonanych przy ul. Grodziskiej był bardzo szeroki. Rezultat ma zachwycać. – Prace remontowe zostały przeprowadzone na terenie wokół budynku, a także wewnątrz i na zewnątrz dworku. Na terenie posesji powstało m.in. ogrodzenie oraz oczyszczono wszystkie rzeźby kamienne. Roboty na zewnątrz objęły m.in. odkopanie i osuszenie fundamentów, wykonanie nowych tynków elewacyjnych budynku, wymianę pokrycia dachu i wszystkich elementów dekarskich, renowację stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej oraz wymianę okuć stolarki okiennej i drzwiowej. Wewnątrz budynku odnowiono tynki, posadzki zostały wycyklinowanie i pomalowane, a drewniane schody prowadzące na piętro wymienione. Pojawiły się też wentylacja grawitacyjna i nowe okucia w odrestaurowanych drzwiach. Po rozpoczęciu robót okazało się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, co spowodowało, że wzrósł koszt remontu budynku. Dodatkoweprace objęły m.in. przebudowę przyłącza elektrycznego oraz wymianę instalacji elektrycznej, alarmowej i sygnalizacji pożarowej. Łączny koszt budowy to ponad 1 mln 84 tys. zł. – informuje brwinowski urząd miasta.

Ale to nie koniec. W tegorocznym budżecie na Zagrodę zarezerwowano 100 tys. zł. – Chcemy zrobić alejki, wykonać prace konserwacyjne w zabytkowym parku, doszlifować otoczenie dworku. To będzie kolejna perełka Brwinowa, po Pałacu Toeplitza w Otrębusach. Następny w kolejce będzie Pałac Wierusz-Kowalskich – mówi burmistrz Kosiński.  

„Bartkiewiczówkę” będzie można zwiedzać w poniedziałek 22 lutego (w godz. 10-18) oraz w sobotę 27 lutego (w godz. 10-16).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.