Zabytkowy dworek odzyska dawną świetność?

Uncategorized

Niewykluczone, że w tym roku rozpoczną się prace związane z rewitalizacją zabytkowego dworku w Adamowiźnie, w którym mieszkał brat Józefa Chełmońskiego.

O planach związanych z rewitalizacją tego obiektu pisaliśmy już niejednokrotnie w latach poprzednich. Są szanse, że w tym roku dworek odzyska dawną świetność. Jednak aby zrealizować to przedsięwzięcie grodziski magistrat musi wcześniej pozyskać dofinansowanie. – Zadanie chcemy zrealizować przy pomocy środków unijnych. W marcu będzie ogłoszony konkurs na nabór wniosków do takich celów. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie to jest szansa, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku – wyjaśnia Urszula Chrzanowska, która w grodziskim magistracie odpowiada za realizację projektów.

Włodarze z Grodziska Mazowieckiego planują odnowić nie tylko sam budynek, ale również park wokół niego. Jaki będzie zakres prac? – Będzie trzeba uporządkować całą roślinność znajdującą się w rejonie zabytkowego dworku, czyli przycinki drzew, suszu czy wiatrołomu. Planujemy doprowadzić wodę do budynku ponieważ nie ma instalacji wodociągowej. Dodatkowo zaprojektowaliśmy ścieżki spacerowe, oświetlenie, oraz małą wiatkę aby można było schować się przed np. deszczem lub usiąść i podziwiać krajobraz – mówi Chrzanowska.

Po zakończeniu inwestycji urzędnicy chcą aby budynek tętnił życiem. Nie zostanie zamknięty i eksponowany wyłącznie w celach wizualnych. Ma odbywać się tam część wydarzeń kulturalnych. Ponadto zdradzono nam plany na dalszą przyszłość związaną z obiektem. Być może, za kilka lat do dworku brata Józefa Chełmońskiego będzie można dostać się bulwarem prosto z Grodziska Mazowieckiego. Chrzanowska: – Myśląc długofalowo, planujemy wybudować ścieżkę od ul. Dalekiej w Grodzisku do samego dworku. W tej chwili robimy rozeznanie w tym temacie. Ponieważ gmina nie dysponuje odpowiednimi gruntami, wobec tego rozmawiamy z właścicielami na temat odsprzedaży części działek.

Adam Chełmoński to brat słynnego malarza, który mieszkał we wspomnianym dworku. W pewnym momencie swojego życia zdecydował się przenieść z pobliskiej Kuklówki do Adamowizny. Na około zabytkowego obiektu urządzono park krajobrazowy o powierzchni dwóch hektarów. Od 1939 roku budynek należał do rodziny Chełmońskich, później do wielu innych lokatorów. Obecnie posiadłość wraz z parkiem należy do gminy Grodzisk Mazowiecki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23