Za dużo słodyczy

Region

Dzieci w przedszkolach jedzą za dużo słodyczy. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka przyczyna może leżeć w za niskiej stawce żywieniowej ustalanej dla tych placówek.

Z informacji Rzecznika wynika, że w niektórych przedszkolach posiłki są mało urozmaicone,  brakuje w nich owoców i warzyw. Na problem zwróciła też uwagę Państwowa Inspekcja Sanitarna, która wskazała na zbyt duży udział słodyczy w komponowaniu posiłków oraz brak produktów stanowiących źródło pełnowartościowego białka.

Przyczyny takiego stanu rzeczy Marek Michalak upatruje w ograniczeniach finansowych tzn. niskiej stawce żywieniowej, ale przede wszystkim w „braku odpowiedniej wiedzy oraz niskiej świadomości w zakresie zdrowego odżywiania zarówno wśród personelu przedszkola, jak i rodziców dzieci”.

Marek Michalak zwrócił się do Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego z propozycją podjęcia działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które wpłynęłyby na poprawę świadomości i stanu wiedzy w zakresie żywienia i jego wpływu na prawidłowy rozwój i zdrowie dzieci. Akcja miałaby być skierowana do pracowników przedszkoli, szkół i instytucji opiekuńczych dla dzieci do 3 roku życia, a także do rodziców i firm cateringowych.

– Posiłki w przedszkolach powinny odzwierciedlać dietetyczne potrzeby dzieci w tym wieku – zgadza się Ewa Krasiborska, naczelnik wydziału oświaty w Karczewie. – W świetle drożejących artykułów spożywczych dyrektorzy przedszkoli muszą co jakiś czas weryfikować wysokość stawki żywieniowej, sięgają też po pomoc ze strony rodziców, którzy mają możliwość uzyskania produktów po korzystniejszych cenach – mówi.

Stawka żywieniowa określa tylko koszt przygotowania posiłku, bez uwzględnienia np. wynagrodzeń pracowników przy tym zatrudnionych. Do ustalania opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego stosuje się przepisy art. 67a ustawy o systemie oświaty.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.