Wyższa płaca minimalna może wzrosnąć

Region

Związki zawodowe i pracodawcy doszli do porozumienia w sprawie podwyżki płacy minimalnej. Obecnie rząd analizuje skutki, jakie może spowodować ta decyzja.

1408 zł brutto – właśnie o taką płacę minimalną walczą związkowcy i przedsiębiorcy. Obecnie w Polsce pensję w wysokości 1317 zł brutto (tyle obecnie wynosi płaca minimalna) otrzymuje kilka procent pracowników. Jednak w niektórych regionach kwota ta przyjęta jest za powszechnie stosowaną stawkę pracowniczą. W województwie podkarpackim czy warmińsko-mazurskim płace minimalna otrzymuje blisko 50 proc. pracowników.

Na początku lata rząd proponowałby płaca wzrosła o 69 zł i docelowo wyniosła 1386 zł brutto. Na tą propozycję zgodzili się przedsiębiorcy. W ubiegłym tygodniu wiceminister Waldemar Pawlak zaproponował by uzależnić wzrost płacy minimalnej od koniunktury w gospodarce. Oznacza to, że jeśli PKB rósłby w tempie 3 proc. to płaca minimalna wzrastałaby o 1 pakt proc. Jednak przyjęcie tej propozycji wymusiłoby uniezależnienie 27 różnych świadczeń od wysokości płacy minimalnej. Na takie rozwiązanie nie zgodziły się jednak związki zawodowe.

Pracodawcy, podobnie jak cześć ekonomistów uważa, ze wysokość płacy minimalnej powinna być zróżnicowana regionalnie. Obecnie rząd oblicza, jaki skutek budżetowy miałoby podniesienie płacy minimalnej o 91 zł, czyli do poziomu 1408 zł brutto.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.