Wykładowca Clintona honorowym obywatelem Grodziska

Region

Urodzony w Grodzisku prof. Zbigniew Pełczyński we wrześniu otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Stosowną uchwałę w środę podjęli radni. Swego czasu Pełczyński pracował na Oxfordzie, gdzie jego studentem był Bill Clinton, były prezydent USA.

W tym roku Pełczyński skończył 85 lat. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zrobił doktorat z filozofii.

W 1953 roku rozpoczął wykładanie na uniwersytecie w Oxfordzie. Jego słuchaczami byli późniejsi posłowie angielscy i amerykańscy, Viktor Orban, obecny premier Węgier oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton.

Pełczyński poza pracą wykładowcy, był i jest wielkim społecznikiem. Już w Oxfordzie organizował stypendia dla studentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Pod koniec lat 80. w Polsce założył Fundację Batorego.

– To człowiek bardziej zasłużony dla świata niż dla nas, ale urodził się w Grodzisku – wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz miasta i gminy. – To piękna postać – dodaje.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta prof. Pełczyński otrzyma we wrześniu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.