Zadecyduje dogrywka

Region

Teoretycznie już po wyborach. Ale nie w praktyce, nie wszędzie i nie dla wszystkich. W połowie gmin naszego regionu odbędzie się druga tura wyborów. Taka sytuacja czeka mieszkańców Brwinowa, Michałowic, Milanówka, Piastowa, Raszyna i Podkowy Leśnej. W tych miejscowościach nie udało się wybrać wójta lub burmistrza w pierwszym terminie głosowań.

Dogrywka odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia, dzień po Barbórce i w wigilię świętego Mikołaja. Którego z konkurentów obdaruje prezentem w postaci zaufania elektoratu, a komu przyniesie rózgę przekonamy się dość prędko, bo komisje będą rachować głosy oddane wyłącznie na nich. Co więcej, żadnych komitetów, list partyjnych, ilorazów, przeliczników, d’Hondtow, i tym podobnego zawracania gitary. Zwyczajnie i po prostu, zdecydują mieszkańcy, czyli brutalna rzeczywistość. Wybór będzie łatwy: albo Józek, albo Maryśka. Rachunek prosty, bo jakby nie kombinować, któryś z dwu kandydatów musi zdobyć parę głosów więcej od rywala.

A co niemniej ważne, będzie mógł w przyszłości pochwalić się, że oddało na niego swój ważny głos ponad 50% wyborców. I będzie to oczywista oczywistość, bo obowiązująca ordynacja póki, co ani rzutów karnych, ani tym bardziej rzutu monetą nie przewiduje. Choć moim zdaniem troszkę szkoda, bo w takim przypadku mieszkańcy mogliby rozstrzygnąć końcowy wynik tegorocznych wyborów w okolicach Bożego Narodzenia, a wójta dostać w charakterze gwiazdkowego prezentu. Miałoby to i ten niewątpliwy walor, że wybór byłby optymalny, gdyż na podarki choinkowe zgodnie z narodową tradycją narzekać nie wypada.

Ale zanim sejmowa większość, senat, aprobujący podpis prezydenta i pozytywny wyrok trybunału konstytucyjnego takich zmian nie usankcjonuje, musicie Państwo zdecydować sami.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.