Internet startuje już w najbliższą sobotę

Region

Otwarciem w najbliższą sobotę jednodniowej kawiarenki internetowej na pl. Jana Pawła II, Pruszków zainauguruje udostępnianie mieszkańcom bezpłatnego, bezprzewodowego internetu. Władze chcą się pochwalić zamknięciem pierwszego etapu budowy miejskiej sieci. Jak się jednak okazuje nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Z miejskiego internetu będzie można korzystać na razie tylko w niektórych częściach miasta. W pierwszym etapie zainstalowano 29 hot-spotów, urządzeń, które rozgłaszają sygnał. – Docelowo w mieście ma ich działać 95 i swoim zasięgiem objąć znaczną część miasta – mówi Anna Seliga, miejski informatyk.

Jednak to, czy będziemy mogli korzystać z miejskiego internetu zależy od tego, jak daleko będziemy znajdowali się od urządzeń nadających. Ich teoretyczny zasięg to 200 metrów, który w warunkach miejskich jest bardzo trudny do osiągnięcia, ze względu na przeszkody terenu. Rzeczywisty zasięg, przy dobrych warunkach, czyli gdy tylko niewielkie przeszkody zasłaniają nam nadajnik, to 50-150 metrów.

– Nie ma to być konkurencja dla komercyjnego internetu, ale tzw. internet socjalny, dla mieszkańców i osób przebywających w mieście, które potrzebują skorzystać z globalnej sieci. Między innymi dlatego przepustowość sieci jest ograniczona do 256 kb i dodatkowo czasowo podczas jednej sesji – tłumaczy Seliga.

Miejski internet rozpoczyna swoją działalność, a tymczasem urzędnicy nie dopełnili wszystkich obowiązków. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej, każdy podmiot udostępniający internet na tak dużym terenie, powinien wpisać się do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, lub do rejestru jednostek samorządu terytorialnego prowadzących działalność telekomunikacyjną, co wynika z megaustawy telekomunikacyjnej. Pruszków tego obowiązku jeszcze nie dopełnił.

Jak zaznaczają miejscy urzędnicy, chcą to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem realizacji drugiego etapu budowy miejskiej sieci. Zastępca prezydenta Andrzej Kurzela jest jednak zdania, że takiego wpisu miasto nie musi dokonywać, co niejednokrotnie wyraził w komentarzach na naszym portalu wpr24.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.