Wspólny bilet wciąż nie jest pewny

Region

Kolei Dojazdowej. Wtorkowe spotkanie przedstawicieli samorządów gminnych oraz powiatów pruszkowskiego i grodziskiego, nie nastraja optymistycznie. Samorządowcy nie ukrywają, że współpraca z warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego w tej sprawie jest trudna. Jak zwykle, chodzi o pieniądze.

Na linii WKD wspólny bilet ZTM obowiązuje tylko do granicy pierwszej strefy, czyli do stacji Opacz. Gminy Pruszków i Michałowice są zainteresowane tym, by rozszerzyć zakres obowiązywania wspólnego biletu. Problem w tym, że ZTM oczekuje od gmin jego współfinansowania. Jak mówił na naszych łamach wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela, chodziło o 190 tys. zł miesięcznie od Pruszkowa i Michałowic razem. – Obecnie jest to już 220 tys. zł – mówi Kurzela. – ZTM zaproponował więc wzrost współfinansowania wspólnego biletu o 47 proc. w skali roku.

Rozszerzenie strefy wspólnego biletu do granic drugiej strefy nie urządza jednak Michałowic, bo obowiązywałby on tylko do stacji Pruszków. A dalej są jeszcze stacje Komorów i Nowa Wieś, a te miejscowości znajdują się w gminie Michałowice. Oznaczałoby to, że gmina współfinansuje wspólny bilet, ale część jej mieszkańców nie może z niego korzystać.

Pozostałe gminy, leżące na trasie WKD, są także zainteresowanie wydłużeniem strefy wspólnego biletu – aż do końca linii kolejki.

Samorządy obecne na spotkaniu przyjęły wspólne stanowisko wobec ZTM. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie kosztów współudziału gmin w finansowaniu wspólnego biletu. – Jeśli wydamy na komunikację tyle, ile żąda ZTM, to będzie trzeba ciąć wydatki na coś innego – mówi Kurzela. Jego zdaniem, warunki zaproponowane gminom nie opierają się na rzeczywistych i rzetelnych wyliczeniach. – Jest jeszcze wiele niejasności, które będziemy chcieli z ZTM wyjaśnić – dodaje.

Wtorkowe spotkanie odbyło się bez udziału ZTM. Przedstawiciele gmin dyskutowali także o perspektywie przedłużenia trasy Szybkiej Kolei Miejskiej do Grodziska Mazowieckiego. Zapowiedziano kolejne spotkania, które mają doprowadzić do wypracowania wspólnych celów gmin obu powiatów i przedstawienia wspólnego stanowiska wobec ZTM. Następne spotkanie ma się odbyć w Grodzisku Mazowieckim.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.