Jerozolimskie: Przebudowa ruszy jesienią

Region

Władze miasta porozumiały się z samorządem wojewódzkim w sprawie współfinansowania ekranów przy pruszkowskim odcinku Al. Jerozolimskich. Przebudowa powinna rozpocząć się już jesienią tego roku. W wakacje uzgodniono ostateczną formułę współpracy pomiędzy władzami Pruszkowa a zarządem województwa. Stosowne porozumienie jest właśnie na etapie podpisywania przez strony.

W ubiegłym roku Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przedstawił projekt rozbudowy jednopasmowego odcinka Jerozolimskich przy stadionie Znicza w Pruszkowie. Koncepcję szybko oprotestowali mieszkańcy domów stojących tuż przy zaplanowanym poszerzeniu trasy, ponieważ MZDW nie uwzględniło budowy ekranów dźwiękochłonnych. Władze Pruszkowa nie chciały zgodzić się na całkowite pokrycie kosztów budowy ekranów. Sprawa utkwiła więc w martwym punkcie. Po kilku miesiącach bez widocznego rozwiązania marszałek chciał cofnąć dotację, co w konsekwencji przekreśliłoby szansę na poszerzenie Jerozolimskich.

Radny interweniował

W tym samym czasie sprawą zainteresował się Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, radny sejmiku mazowieckiego. Zaproponował kolejne mediacje między władzami miasta i województwa uwzględniające współfinansowanie ekranów dźwiękochłonnych.

– Słuszne oczekiwania mieszkańców Tworek, że poszerzona trasa musi być wyposażona w chroniące ich domy ekrany akustyczne zderzyły się z brakiem dodatkowych funduszy na ten cel w kasie sejmiku.

Nad inwestycją zawisła groźba wypadnięcia z bieżącego planu inwestycyjnego, co przy obecnych kłopotach finansowych województwa mazowieckiego oznaczało by odsunięcie realizacji tej budowy na wiele lat – podkreśla Kostrzewa-Zorbas, inicjator mediacji. – Podjęcie próby przekonania obu samorządów, i pruszkowskiego, i wojewódzkiego, do współfinansowania dodatkowej inwestycji jaką są ekrany dźwiękochłonne, było dla mnie naturalną powinnością. Cieszę się, że te moje mediacje zakończyły się sukcesem i że w ten sposób udało nam się uratować tą inwestycję. Z pożytkiem i dla mieszkańców Pruszkowa, i dla korzystających z tej drogi tysięcy kierowców z całego regionu – dodaje.

Znaleziono konsensus

Uzgodniono, że Pruszków przekaże na ten cel 5 milionów złotych, a Województwo pokryje pozostałe koszty budowy ekranów oraz sfinansuje szczegółowe badania akustyczne i prace projektowe, które zdecydują o ich lokalizacji.

– To nie była dla nas łatwa decyzja, ale podjęliśmy ją z całą świadomością wagi tej inwestycji dla miasta – mówi wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela. – Przy 40-milionowym budżecie inwestycyjnym te niezaplanowane wcześniej 5 milionów to naprawdę duża kwota. Ale dzięki temu uratowaliśmy rozbudowę tej trasy na warunkach jakie satysfakcjonują naszych mieszkańców.

– Bardzo dobrze, że do tego porozumienia doszło, bo uratowało to realizację tej naprawdę potrzebnej dla regionu inwestycji – zapewnia Monika Burdon, rzecznik MZDW – Uruchamiamy natychmiast prace przygotowawcze, ale procedura rozpoczęcia takiej budowy trwa kilka miesięcy, więc należy liczyć, że bezpośrednie prace budowlane rozpoczną się dopiero wczesną wiosną. Za wcześnie na razie mówić o konkretach, ale w związku z tym w przyszłym roku należy się liczyć z kilkumiesięcznymi utrudnieniami w ruchu na tym odcinku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.