Sieć internetowa oplata miasto

Region

Rozrasta się sieć punktów dostępowych bezpłatnego internetu w mieście. Niestety z zaplanowanych na wrzesień 46 przekaźników zainstalowano dotychczas  20.

Bezpłatny internet w Pruszkowie ma mieć prędkość 256 kilobitów na sekundę. To całkiem sporo jak na korespondencyjne lub edukacyjne wykorzystywanie internetu (np. w Grodzisku Maz. jest to prędkość o połowę mniejsza), ale zdecydowanie za mało na rozrywkę. Zagłębienie się w zaawansowane gry komputerowe czy oglądanie filmów przy tej prędkości będzie niemożliwe.
    
– To ma być sieć internetowa typu socjalnego, dostępna bezpłatnie dla każdego, ale ograniczona jedynie do usług podstawowych: informacyjnych, edukacyjnych i korespondencyjnych – mówi informatyk Anna Seliga, odpowiedzialna za realizację projektu z ramienia Urzędu Miasta – Z oczywistych względów ma ona swoją ograniczoną przepustowość i dlatego, żeby uniemożliwić blokowanie jej zaawansowanymi usługami wprowadzamy półgodzinny limit łączności. Po takim czasie sygnał automatycznie zostanie przerwany i trzeba będzie zalogować się od nowa.
    
To utrudnienie powinno odstraszyć od tej usługi zaawansowanych internautów i zapewnić przepustowość sieci dla jej podstawowego, socjalnego wykorzystania. Możliwości techniczne instalowanych w Pruszkowie urządzeń pozwolą jednak w przyszłości na zwiększenie tej prędkości.

Choć uroczysta konferencja prasowa ogłaszająca wyniki I etapu internetowej inwestycji odbyła się jeszcze w czerwcu, to do dziś udało się zainstalować dopiero połowę punktów dostępowych.

– Mamy nieprzewidziane kłopoty z lokalizacją niektórych przekaźników – tłumaczy Anna Seliga. Nie ma problemu tam, gdzie przewidziano je na budynkach publicznych: urzędach, szkołach czy bibliotekach. Jednak wiele wspólnot mieszkaniowych nie chce zgodzić się na umieszczanie ich na budynkach mieszkalnych – Panuje obiegowe przekonanie, że urządzenia przekazujące sygnał emitują szkodliwe fale radiowe. Tłumaczymy, że tego typu małe przekaźniki nie są szkodliwe, że są stosowane w całej Unii Europejskiej i mają unijne atesty nieszkodliwości dla zdrowia – dodaje.

Kłopoty sprawiają nie tylko mieszkańcy, ale i wojewódzki konserwator zabytków. Nie chce się zgodzić na instalację bazowego przekaźnika na wieży kościelnej u Św. Kazimierza. Prawdopodobnie trzeba więc będzie szukać innej wysokiej lokalizacji.  Pod uwagę brane są na przykład nowe słupy oświetleniowe nad stadionem Znicza, ale nie wiadomo na razie czy nie naruszy to warunków ich gwarancji.

Instalacja wszystkich 46 punktów dostępowych I etapu wg planu powinna zakończyć się we wrześniu. Czy się uda? Zobaczymy. Jak do tej pory z miejskiego internetu można korzystać już w rejonach: wzdłuż ul. Kraszewskiego-Hubala-Jana Pawła II (to największy obszar), Bohaterów Warszawy-Topolowa (stadion i SP1), Promyka-Pływacka (Gimn.2 i SP10), Księcia Józefa 1-Lipowa (SP6). Aktualnie wdrażany jest rejon ul. Jasnej i Helenowskiej na os. Staszica (MOPS i SP2).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy