WKD ukarana za zwłokę

Kolej

25 tys. zł – tyle musi zapłacić Warszawska Kolej Dojazdowa za zwłokę w realizacji zaleceń pokontrolnych. Taką decyzję podjął Urząd Transportu Kolejowego.

UTK w 2013 roku przeprowadził kontrolę, w wyniku której inspektorzy mieli wiele uwag do WKD. Wskazano, że przewoźnik prowadził ruch pociągów przy nieustalonych komisyjnie kategoriach przejazdów przez tory kolejki. Inspektorzy zwrócili uwagę również na uchybienia dotyczące funkcjonowania przejazdów. Chodziło o uszkodzoną sygnalizację i brak oznakowania. UTK odnotował również „dopuszczenie do eksploatacji niezabezpieczonego przejścia użytku publicznego”. Nieprawidłowości stwierdzono na liniach Warszawa Śródmieście-Grodzisk Mazowiecki Radońska, Podkowa Leśna-Milanówek Grudów oraz Pruszków PKP-Komorów.

WKD zbyt długo zwlekała z uporządkowaniem nieprawidłowości i stąd kara, jednak przewoźnik podkreśla, że stopniowo realizował zalecenia UTK. – Spółka WKD zastosowała się do zaleceń Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie usunięcia nieprawidłowości na liniach 47, 48 i 512, w szczególności podjęła działania zmierzające do komisyjnego ustalenia dla wszystkich przejazdów zlokalizowanych na wymienionych wcześniej liniach właściwych kategorii. Ustalanie nowych kategorii dla wszystkich przejazdów było realizowane w latach 2014-2015 przez komisje złożone z przedstawicieli WKD, zarządców dróg i policji. Do czasu przebudowy wybranych przejazdów na zgodną z ustaloną kategorią, wprowadzone zostały ograniczenia prędkości jazdy pociągów na przejazdach do 20 km/h – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Przewoźnik może odwołać się od decyzji UTK. Czy zdecyduje się na taki krok? – WKD przyjmuje stanowisko sformułowane przez Urząd Transportu Kolejowego i nie wniosła odwołania od jego decyzji – odpowiada Kulesza.

Zgodnie z zaleceniami UTK przewoźnik zajął się kwestią zabezpieczenia przejazdów. Półrogatki oraz sygnalizacja pojawiły się w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Piaskowej, Kaniach i Otrębusach. Przejazdy w Kadach, Milanówku oraz w Owczarni zostały oznaczone kategorią C, czyli zastosowaniem samoczynnej sygnalizacji świetlnej. W grudniu WKD wyłoniła wykonawcę rogatek na przejazdach w Granicy oraz w Grodzisku Mazowieckim przy przystanku Jordanowice.

Warto przypomnieć, że zmianie uległy przepisy o zabezpieczaniu przejazdów. Obniżono kategorię dla przeprawy w ciągu ul. Nadarzyńskiej w Grodzisku Mazowieckim. Kolejne przejazdy będą weryfikowane. Więcej o zmianie przepisów przeczytasz tu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.