Wielkie otwarcie działającego szpitala

Region

We wtorek (19 października) o godzinie 15.00 w grodziskim Szpitalu Zachodnim rozpocznie się uroczystość, na której przedstawiciele władz otworzą placówkę. To wydarzenie dodatkowo uświetni występ Maryli Rodowicz.

Budowa Szpitala Zachodniego rozpoczęła się w 1988 roku. Od tamtej pory minęły już 22-lata, a dopiero dziś oficjalnie dokonają uroczystego otwarcia placówki, która funkcjonuje już od kilku lat i jeszcze będzie rozbudowywana.

Perypetie grodziskiej lecznicy sięgają jeszcze czasów minionego ustroju. Pierwsze prace na terenie szpitala rozpoczęły się w 1988 roku, rok później wmurowano kamień węgielny. Po trzech latach budowy, na której praktycznie nic się nie działo prace zostały wstrzymane. Przez kolejne trzy lata porzucone budynki stały opustoszałe. Powodem wstrzymania prac były problemy z funduszami na tą inwestycję. W budżecie województwa, okolicznych gmin i samego Grodziska nie było wówczas środków na tak dużą inwestycję.

Przez kolejne lata samorządowcy składali niezliczone ilości podań o przekazanie środków na budowę lecznicy do Ministerstwa Zdrowia. W końcu udało się uzyskać pieniądze na budowę, ale pod warunkiem zmiany projektu. Ostatecznie liczba 500 łóżek dla chorych została zredukowana do 300. Projekt zmieniono w 1996 roku i robotnicy mogli wrócić na budowę. Po reformie administracyjnej w 1999 roku inwestycja została przejęta przez starostwo nowo powstałego powiatu grodziskiego. Dwa lata później budżet przeznaczony na budowę szpitala został zmniejszony o 10 mln zł.

W 2002 roku uruchomiono pierwsze obiekty szpitalne. Pierwsi pacjenci trafili do Szpitala Zachodniego w kwietniu 2003 r. Rok później uruchomiono oddziały: pediatryczny, udarowy i neurologiczny. W 2005 r. chirurgii ogólnej traumatologii i ortopedii, anestezjologii ogólnej i intensywnej terapii, a w 2006 r. poradnie ginekologiczno-położniczą.Rok temu pracę rozpoczął oddział diagnostyki chorób serca i rehabilitacji kardiologicznej z pracownią hemodynamiki.

Jak widać od kilku lat szpital pracuje pełną parą jednak włodarze postanowili właśnie teraz urządzić uroczystość otwarcia placówki medycznej. Imprezę ma uświetnić występ Maryli Rodowicz. Na uroczystości zjawi się również Adam Struzik, marszałek województwa, ponieważ Mazowsze przeznaczyło na tą inwestycję ponad 150 mln złotych.

Budowa Szpitala Zachodniego jak dotąd pochłonęła środki w wysokości 238 mln zł. Jednak to jeszcze nie koniec. Grodziscy radni w ostatnim czasie zmienili plan zagospodarowania, tak by umożliwić stworzenie przy szpitalu lądowiska dla helikopterów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.