W szwedzkim ogniu, czyli II Rodzinny Piknik Historyczny

Grodzisk Maz.

Jeśli interesujecie się historią lub zwyczajnie jesteście ciekawi jak wyglądało życie waszych rówieśników wieki temu to koniecznie wybierzcie się na II Rodzinny Piknik Historyczny.

U podnóża dawnego grodziska… – to nie legenda, a opis nadchodzącego pikniku. Impreza rozpocznie się o godz. 13.00 korowodem historycznym. Tym razem uczniowie grodziskich szkół zaprezentują czasy Chrztu Polski. Dzięki temu zobaczymy jak wyglądał świat Słowian oraz ich bóstwa. Dowiemy się jacy święci stali się popularni w epoce Piastów oraz poznamy losy narodu zjednoczonego nową religią.

Po barwnym korowodzie przyjdzie czas na otwarcie II Rodzinnego Pikniku Historycznego, a obwieści to huk armaty. Na gości czekać będą rzemieślnicy (tkaczki, kafarze, pasamonik, garncarze, koronczarki mincerz i kowal) oraz żołnierski obóz z husarzami, muszkieterami, pikinierzy oraz tatarscy i kozaccy hajducy. Wszyscy, którzy odważą się wejść między wojów poznają tajniki uzbrojenia i zobaczą liczne pokazy walk i wiele innych.

O dreszcze emocji przyprawi zebranych alchemik. Ten na oczach gości sporządzi sekretne mikstury. Na pikniku nie zabraknie doktora Plagi, skrytego za maską z ptasim dziobem. Ten zdradzi tajniki leczenie rozmaitych schorzeń w dawnych wiekach. Chętni spróbują swoich sił w strzelaniu z łuku czy szermierce oraz innych grach i zabawach historycznych

Nie zabraknie też śpiewów, tańców i gawęd historycznych. Jeśli po historycznych wyprawach ogarnie kogoś zmęczenie to będzie mógł wypocząć w tatarskiej jurcie wypełnionej zapachem mięs piekących się na rusztach. Zgłodniali również znajdą coś na ząb, a spragnieni będą mogli skosztować napitku ze staropolskiej kuchni. Piknik zakończy się o godz. 21.00 pokazem Teatru Ognia Bohema.

Impreza odbędzie się w pobliżu Górek Szwedzkich na łące u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Mazowieckim. Zmotoryzowani swoje pojazdy będą mogli zostawić na parkingu przy Kościele Przemienienia Pańskiego. W związku z II Rodzinnym Piknikiem Historycznym uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa, kursująca pomiędzy stacją PKP (przystanek przy kładce za torami po stronie dzielnicy Łąki, ul. Traugutta) a miejscem imprezy (przystanek przy szkole podst. nr 4 przy ul. J. Poniatowskiego.

Patronami medialnymi imprezy są portal WPR24.pl oraz Gazeta WPR.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.