W Sylwestra pamiętajmy o zwierzakach

Region

Huczna zabawa sylwestrowa tuż tuż. O zrezygnowanie z używania petard prosi podkowiański urząd miejski. Z kolei władze Pruszkowa apelują o szczególną dbałość o zwierzęta, dla których to najbardziej stresująca noc roku.

Sylwester bez pokazu fajerwerków? Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie takiego scenariusza, choć o tym, że głośne powitanie nowego roku nie dla wszystkich oznacza wyłącznie dobrą zabawę, mówi się coraz częściej. Do swoich mieszkańców z takim przekazem zwróciły się władze Podkowy Leśnej. – Ze względu na szczególny charakter naszego miasta, zwracamy się z prośbą o zrezygnowanie z petard i pokazów fajerwerków w Noc Sylwestrową na terenie Podkowy Leśnej. Uszanujmy miejsce, w którym żyjemy i spokój jego mieszkańców – ludzi i zwierząt – czytamy na stronie internetowej miasta-ogrodu.

Wspólny apel, aby zadbać o tych, dla których huk petard to ogromny stres, wystosowali prezydent Pruszkowa Jan Starzyński i Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt:– Zwierzęta z reguły boją się wystrzałów sylwestrowych i w tym okresie przeżywają wielki stres, który u starszego lub chorego psa może doprowadzić nawet do zawału serca. Huk wystrzeliwanych petard powoduje, że zwierzaki chowają się w najdalszy kąt mieszkania, trzęsą się z przerażenia i piszczą, potrafią nawet wyrządzić sobie krzywdę. Niektóre z nich ze strachu biegną przed siebie nie wiedząc gdzie i gubią drogę do swojego domu. W najlepszym wypadku trafią do schroniska, a w najgorszym zginą pod kołami. Wybuchy stresują też dzikie zwierzęta, żyjące w pobliżu ludzkich osiedli.

Jak zminimalizować stres czworonoga? Pomóc może wizyta u weterynarza i przepisanie odpowiednich środków uspokajających, zwykła obecność przy swoim pupilu lub – jeśli to niemożliwe – pozostawienie zwierzaka w domu z włączoną muzyką, która choć częściowo zagłuszy hałas dobiegający z zewnątrz. – Pozamykajmy okna, zasłońmy żaluzje lub powieśmy koc, które stłumią dźwięki i rozbłyski wystrzałów. Warto również zadbać o uprzednią identyfikację psa np. czip lub przyczepioną adresówkę z numerem telefonu właściciela. Jeżeli nasze zwierzę się zgubi zawiadomić jak najszybciej o tym fakcie: Eko Patrol Straży Miejskiej w Pruszkowie tel. 986, Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt tel. 730 462 122 lub Wydział Ochrony Środowiska tel. 22 735 88 16 – podpowiadają władze Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.