W Podkowie wymienią wodomierze

Podkowa Leśna

Podkowiański magistrat zapowiada wymianę wodomierzy. Nowe urządzenia u wszystkich mieszkańców korzystających z miejskiej wody pojawią się w przyszłym roku. Koszty wymiany pokryje urząd.

Dziś w Podkowie stan wodomierzy spisuje inkasent. Jego wizyty bywają uciążliwe, ponieważ na czas odczytu trzeba być w domu. Innym rozwiązaniem jest spisanie stanu licznika i pozostawienie go w takim miejscu by inkasent mógł wprowadzić odczyt. Nie są to jednak najlepsze formy.

Z tego powodu podkowiański magistrat zamierza wymienić wodomierze u wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z miejskiej wody. Koszty wymiany, utrzymania, konserwacji urządzeń i odczytów pokryje urząd. – Koszt samych urządzeń to około 100-120 tys. zł Do tego trzeba doliczyć koszty montażu oraz egalizacji urządzeń. Finalny koszt zależy od technologii jaką wybierzemy – mówi nam Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – W Podkowie wodomierze są montowane od 1996 r., niektóre przez 20 lat nie zostały wymienione. Chcemy by mieszkańcy w swoich domach mięli nowe urządzenia – dodaje

Wodomierze będą kupowane partiami. Jeszcze w tym roku podkowiański magistrat kupi około 800 liczników. W połowie 2017 r. planowany jest zakup kolejnej partii. – Z montażem nowych wodomierzy chcemy ruszyć od 1 stycznia 2017 r. Liczymy na to, że wprowadzenie nowych urządzeń pozwoli nam „uszczelnić” system odczytu. Liczniki będą przesyłały dane do urzędu, w przypadku zbyt dużego poboru wody, awarii czy próby ingerencji w rejonie wodomierza dostaniemy taką informacje – wyjaśnia Tusiński.

Dzięki nowym licznikom mieszkańcy będą płacić za wykorzystaną wodę. Podkowiański włodarz zastanawia się również nad zmianą w systemie opłat za śmieci. – Dziś z naszych wyliczeń wynika, że około 1000 osób nie złożyło jeszcze deklaracji śmieciowej. Rozważamy przyjęcie rozliczenia za śmieci od wykorzystanej wody. Po zamontowaniu nowych wodomierzy ten system wydaje się bardziej precyzyjny – dodaje burmistrz Podkowy Leśnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.