W niedzielę idziemy na wybory!

Wybory 2018

Wybory samorządowe można uznać za te najważniejsze. To właśnie od nich zależy jak będzie rozwijał się i zmieniał nasz region i nasze najbliższe otoczenie. W najbliższą niedzielę wybierzemy zarówno reprezentantów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa, jak i zdecydujemy kto na najbliższe pięć zasiądzie za sterami naszej gminy.

Czasu na zastanowienie się pozostało niewiele. Gdy już podejmiemy decyzję o tym kto zasługuje na nasz głos, wybierzmy się  do komisji wyborczej i 21 października wrzućmy kartę do urny wyborczej. Wybierzmy najlepszych.

Nie pozwól, by inni decydowali za ciebie. W niedzielę, 21 października weź udział w wyborach samorządowych i zagłosuj na swoich kandydatów do rady gminy, powiatu i sejmiku województwa oraz na urzędy wójta, burmistrza lub prezydenta.

Wiele osób „odpuszcza” sobie wybory. I to nie tylko te ogólnokrajowe, gdy wybieramy prezydenta kraju i posłów, ale również te samorządowe, które z perspektywy Kowalskiego są najważniejsze. To właśnie radni gminy i powiatu oraz władze gminy decydują o tym jak wygląda nasze najbliższe otoczenie.

To oni mają wpływ na to czy drogi, którymi dojeżdżamy do pracy są w dobrym lub złym stanie, czy  w parku jest wystarczająco dużo ławek, czy plac zabaw, na którym bawią się nasze dzieci jest odpowiednio atrakcyjny, czy komunikacja publiczna odpowiada naszym potrzebom. Każdy z kandydatów czy to na włodarza gminy czy to na radnego w gminie, powiecie czy województwie przez ostatnie tygodnie miał czas na prezentowania strategii i pomysłów na ulepszenie tego co dziś nas otacza.

Czas na zapoznanie się z  planami dobiega już końca. W piątek o północy zaczyna się cisza wyborcza. Potem mamy jeden dzień na przemyślenie decyzji, po której w niedzielę zostanie ślad na karcie do głosowania. A w konsekwencji? Nowe składy rad oraz władz gmin.

Głosowanie po nowemu

W tegorocznych wyborach zmieniły się zasady głosowania. W zależności od liczby mieszkańców różnić się będzie sposób głosowania na radnych gminnych. W gminach do 20 tys. mieszkańców do rady gminy z listy kandydatów wybieramy jednego kandydata. W przypadku gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wybieramy tylko jedną listę i z niej jedynego kandydata, na którego oddajemy głos.

Aby oddać głos należy postawić znak „X” w kratce z lewej strony obok interesującego nas nazwiska. Warto pamiętać, że wskazanie większej ilości kandydatów skutkuje nieważnością głosu.

Ilu z nas pójdzie do urn?

Sprawdziliśmy jak w poprzednich wyborach wyglądała frekwencja w powiecie pruszkowskim i grodziskim. W całym kraju głosowało 47,21 proc. uprawnionych. W naszym regionie frekwencja wyglądała nieco lepiej – w powiecie pruszkowskim zagłosowało 49,53 proc. uprawnionych, a w grodziskim 50,19 proc. Najlepszy wynik (już standardowo) osiągnęła Podkowa Leśna, frekwencja wyniosła tam 61,37 proc. Natomiast najsłabiej ze wszystkich gmin w obu powiatach wypadł Baranów. Tu zdecydowało się odwiedzić lokal wyborczy zaledwie 37,72 proc. uprawnionych do głosowania.

Czy w tym roku będzie lepiej? Gdyby sądzić po burzliwych dyskusjach, sporach i zaangażowaniu użytkowników forum na naszym portalu WPR24, można przypuszczać, że tak. Rzeczywistość bywa jednak zaskakująca i trudno przewidzieć czy internetowa wrzawa nie odciśnie swego śladu jedynie w świecie wirtualnym.

Czy mieszkańcy naszych powiatów, zmęczeni przedwyborczym zgiełkiem, poprzestaną na wymianie komentarzy, czy zechcą mieć realny wpływ na wybory? O tym przekonamy się już w niedzielę, 21 października.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.