Utrudnienia na al. Krakowskiej

Region

Skrócenie zielonego światła, zamknięcie pętli autobusowej dla 18 linii, a w rezultacie jeszcze większe korki niż zazwyczaj. A to wszystko na jednej z najbardziej obleganych tras w naszym rejonie – alei Krakowskiej. Powodem wszystkich utrudnień jest budowa czteropoziomowego parkingu Park & Ride.

Parking i to jaki

Nowy parking typu Park & Ride powstaje przy al. Krakowskiej tuż obok pętli autobusowo-tramwajowej Okęcie. Na czterech poziomach ma zmieścić się aż 400 samochodów i blisko 100 rowerów. Jednak zanim parking zostanie oddany do użytku zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą uzbroić się w cierpliwość.

Lokalizacja jest problematyczna

Parking mógłby być idealnym rozwiązaniem dla wiecznie zakorkowanej alei Krakowskiej. Nie wiadomo jednak czy zastosowane w projekcie budowy rozwiązanie nie przyczynia się do spotęgowania utrudnień. Głównie chodzi o to jak został zaprojektowany wjazd i wyjazd z parkingu oraz pętli. Krótko mówiąc będzie to jeden dwupasmowy wyjazd, gdzie na niecałych 100 metrach przeplatać się będzie ruch indywidualny i autobusowy. Patrząc na taką organizację kolizje i stłuczki są tam wręcz nieuniknione.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego podkreśla, że stworzenie dwóch oddzielnych wjazdów i wyjazdów na pętle oraz parking spowodowałby wiele niebezpiecznych sytuacji na al. Krakowskiej. Dużo bezpieczniejsze było, więc zastosowanie jednego zjazdu na obie arterie.  

Chaos na drodze, chaos wśród pasażerów

Jednym z powodów gigantycznego korka jest skrócenie zielonego światła na wjeździe do stolicy od strony Janek. Dodatkowo ruch komplikuje wydzielony lewoskręt dla ruchu indywidualnego, który utrudnia skręt autobusom. Przez to tworzy się korek, a opóźnienia sięgają nawet dwóch godzin. ZTM zaznacza jednak, że wprowadzenie objazdów wiązałoby się z ogromnymi utrudnieniami dla pasażerów, którzy i tak mają problem z nową lokalizacją przystanków.

Malownicza dla autobusów – Włochy mówią nie

Korek mógłby się zmniejszyć gdyby cześć autobusów jadących z Raszyna skręcała w ulicę Malowniczą. Na takie rozwiązanie nie zgodził jednak zarząd dzielnicy Włochy. Zaznaczając, że Malownicza to wąska uliczka, przy której znajdują się dwie szkoły. Dodatkowy ruch mógłby spowodować tam niebezpieczeństwo.

Oby do 2011

Sytuacja unormuje się w 2011 roku. Wtedy właśnie ma zakończyć się budowa parkingu typu Park & Ride. Całość inwestycji będzie kosztować blisko 18 milionów złotych. Kierowcy, którzy nie będą chcieli stać w korkach będą mogli przesiąść się np. do tramwaju. Urzędnicy mają nadzieje, że jeśli znajdą się chętni do korzystania z parkingu to również korki na al. Krakowskiej powinny się zmniejszyć. Jednak póki co kierowcy muszą stać po kilka godzin w gigantycznym korku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.