Upamiętnili rocznicę Bitwy pod Brwinowem

Brwinów

12 września 1939 roku miała miejsce Bitwa pod Brwinowem. Dla władz i mieszkańców gminy to istotne wydarzenie, o którym pamiętają. Podczas tegorocznych Dni Brwinowa odbyła się inscenizacja bitwy, a na cmentarzach złożono kwiaty.

Od samego rana, 12 września Polacy byli aktywni. Żołnierze 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej opanowali dworzec w Brwinowie i zmusili wojska niemieckie do wycofania się w rejon Otrębus. Polskie dowództwo przeprowadziło dokładne rozpoznanie i podjęło decyzję o ataku na wroga. Około 9.00 zajęto Otrębusy, nie udało się zdobyć Helenowa. Zażarte walki trwały przez kolejne godziny. Z czasem oddziały niemieckie zaprzestały natarcia, a 36 Pułk Piechoty, po odniesieniu start, wycofał się na Błonie. Bitwa pod Brwinowem spowolniła marsz wojsk III Rzeszy na Warszawę.

Wydarzenia o walce polskiego wojska nadal są żywe. Podczas Dni Brwinowa na Polach Parzniewskich odbyła się rekonstrukcja bitwy. Dla młodego pokolenia to świetna lekcja historii. W niedzielę, 11 września, odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Brwinowem. W kościele św. Floriana odprawiona została msza św., po której udano się pod pomnik 36 PP Legii Akademickiej. Z kolei o 14.00 na cmentarzu w Brwinowie złożono kwiaty na znak pamięci o wydarzeniach z 1939 roku.

W obchody zaangażowało się starostwo powiatowe w Pruszkowie. Uroczystości zainaugurowano mszą św. w świątyni na Żbikowie, a po niej nastąpił przemarsz na cmentarz żbikowski. Tam miały miejsce apel pamięci i salwa honorowa w 77. rocznicę Bitwy pod Brwinowem, Błoniem i Ołtarzewem. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych, Pruszkowa, Brwinowa, mieszkańcy oraz młodzież i dzieci ze szkół z powiatu pruszkowskiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.