Uniwersytet Dziecięcy wystartował w Grodzisku

Region

Dzień po „wielkim wybuchu” otwierającym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 6 listopada 2010 roku ponad 150 młodych ludzi w wieku od 8 do 13 lat uczestniczyło w inauguracji Uniwersytetu Dziecięcego w Grodzisku Mazowieckim. Studenci wysłuchali hymnu Gaudeamus Igitur, złożyli ślubowanie, otrzymali indeksy i wysłuchali wykładu pt. „Meteorologia bez tajemnic”. Uniwersytet Dziecięcy jest pierwszą taką inicjatywą na Zachodnim Mazowszu, poza Warszawą.

Po sukcesach grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Europa i My przygotowało ofertę tym razem dla najmłodszych mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki. Wykład rozpoczynający pierwszy, pilotażowy semestr Uniwersytetu Dziecięcego wygłosił dr inż. Sławomir Pietrek z Wojskowej Akademii Technicznej nt. meteorologii. Dzieci w atrakcyjny i nietypowy dotąd sposób dowiedziały się m.in. jak powstają chmury i skąd się bierze deszcz. Kolejne wykłady dotyczyć będą etnologii, antropologii i geologii i prowadzone będą przez pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

Pierwszy uniwersytet dla dzieci powstał w 2002 r. w Tybindze w Niemczech. W Europie działa około 200 takich uczelni i ciągle powstają kolejne. Również w Polsce przybywa uniwersytetów dla dzieci, działają one jednak głownie w dużych miastach wojewódzkich.

– Ideą jaka nam przyświeca jest rozbudzanie zainteresowania młodych osób zdobywaniem szeroko rozumianej wiedzy o otaczającym je świecie – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. – Poprzez zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym chcemy promować samo uczenie się, dociekanie i poznawanie często nowych i nieznanych do tej pory tajników rządzących światem. To zaprocentuje w ich dalszej edukacji. Kto wie, być może wśród grona naszych małych studentów rośnie jakiś noblista – dodaje Prędkopowicz.

Nowatorstwo tego pomysłu polega na założeniu, że dzieci w wieku 8-13 lat mają możliwość uczenia się poprzez bezpośredni kontakt z autorytetami akademickimi w danej dziedzinie. Wykłady przygotowują i przeprowadzają pracownicy naukowi wyższych uczelni z którymi współpracuje Uniwersytet Dziecięcy. – Sposób przekazywania wiedzy jest adekwatny do wieku uczestników i odbywa się w atmosferze zabawy i pasjonującej przygody – tłumaczą Jolanta Szczygielska i Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz, koordynatorki Uniwersytetu. – Nie zmienia to faktu, że młodzi studenci zgłębiają tajemnicę ludzkiego mózgu, podążają ścieżkami odkryć paleontologicznych, poznają prawa fizyki. Spotkania, w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, stają się inspiracją do rozbudzania własnych pasji poznawczych i kreowania naukowych zainteresowań – dodają.

Dzieci mogą uczęszczać na zajęcia z różnych dziedzin. Wykłady odbywać się będą na początku raz w miesiącu. Mali studenci nie będą zdawać egzaminów, ale zdobywać zaliczenia potwierdzane w indeksach. W przyszłym semestrze program zajęć będzie wzbogacony także o zajęcia dla rodziców, którzy otrzymają możliwość wymiany doświadczeń i poglądów nt. wychowania dzieci podczas spotkań m.in. z psychologiem, dietetykiem, logopedą itp.

– Jestem przekonany, że powołanie Uniwersytetu Dziecięcego w Grodzisku Mazowieckim, wzbogaci ofertę edukacyjną miasta, będzie doskonałym uzupełnieniem zajęć szkolnych, miejscem gdzie rozwijać będą się mogły pasje i talenty naszych dzieci – konkluduje Daniel Prędkopowicz. Organizatorzy mają również nadzieję, że działania podejmowane przez uniwersytet przyczynią się także do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci, które z różnych powodów nie mogą korzystać z innych ofert.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.