Trudna przedszkolna rekrutacja

Region

Wracamy do tematu tegorocznej rekrutacji do przedszkoli w naszym regionie. Czy wszystkie dzieci od września będą mieć miejsce w publicznych placówkach?

To pytanie zadajemy co roku, opisując trudy z jakimi samorządy usiłują pomieścić w przedszkolach wszystkie maluchy. W tym roku i na tym etapie konkretnej odpowiedzi jeszcze nie ma. Zarówno w Pruszkowie jak i w Grodzisku trwa drugi etap naboru dla dzieci, których nie przyjęto w pierwszym podejściu. Co wiemy na pewno? Że znów trudno jest znaleźć wystarczającą liczbę miejsc.

– Trwa rekrutacja uzupełniająca dla dzieci, które nie dostały się przy pierwszym podejściu.  Wszystko to robimy zgodnie z zasadami, regulaminem i punktacją. Rodzicom proponujemy miejsca w przedszkolach niepublicznych przy czym koszty całkowicie pokrywa miasto. Podajemy rodzicom termin na decyzję, jeśli jej nie będzie, wtedy miejsce będzie proponowane następnym dzieciom. To może potrwać nawet do końca sierpnia. Dlatego nie jestem w stanie podać ostatecznej liczby dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Rekrutacja cały czas trwa. W zeszłym roku też tak było – tłumaczy Zofia Wasiota, naczelnik wydziału edukacji pruszkowskiego urzędu miasta.

W tym roku obowiązkiem przedszkolnym objęte są dzieci 6-letnie. Samorządy powinny znaleźć też miejsca dla dzieci młodszych, o ile ich rodzice zdecydują się swoje maluchy do przedszkola posłać.  Zgodnie z przepisami w sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli, urząd wskazuje rodzicom inne, które przyjmie dziecko. – Niektórzy tak interpretują. Zapis mówi, że dzieci w wieku 3-5 lat powinny uczęszczać do przedszkoli. To nie znaczy, że muszą, jeśli nie ma takich możliwości. Chcielibyśmy przyjąć wszystkie dzieci, ale to bardzo trudne. Mamy bardzo dużą migrację ludzi, nie jesteśmy w stanie określić ile w danym roku będzie dzieci do przyjęcia, bo część tych osób nie ma meldunku w Pruszkowie. A zgodnie z ustawą liczy się miejsce zamieszkania, nie zameldowania. Dlatego np.w ubiegłym roku około 30 dzieci nie zostało przyjętych – zaznacza naczelnik Wasiota.

Nabór uzupełniający prowadzony jest także w Grodzisku Mazowieckim. W tym etapie do 11 czerwca rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dziecka na wolne miejsca w poszczególnych placówkach. Wygodnym sposobem, aby zorientować się gdzie jeszcze jest możliwość umieszczenia malucha, jest korzystanie z serwisu internetowego (przedszkola-grodzisk-mazowiecki.nabory.pl). Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje o koniecznych formalnościach. Czy w Grodzisku uda się przyjąć wszystkie dzieci? Na odpowiedź na to pytanie również musimy jeszcze poczekać.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.