To już pewne. W Pruszkowie referendum nie będzie

Pruszków

Tuż przed majówką pruszkowscy radni podjęli decyzję o organizacji referendum w sprawie projektu „Warszawa33+”. Dziś Rada Miasta Pruszkowa odwołała referendum.

Nagły zwrot i zmiana stanowiska to efekt wycofania projektu nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, kontrowersyjny projekt trafił do sejmu pod koniec stycznia. Według dokumentu Warszawa miałaby stać się powiatem gigantem obejmującym zasięgiem samo miasto Warszawa oraz 33 okoliczne gminy. Co ciekawe początkowo, na liście zabrakło Podkowy Leśnej, która de facto stałaby się zupełnie odrębną gminą otoczoną przez „nową” Warszawę.

Miasto Warszawa miałoby swoją radę z reprezentantami 18 stołecznych dzielnic liczącą nie jak obecnie 60, a 31 radnych. Drugą radę Warszawy tworzyłoby 50 radnych reprezentujących również interesy ościennych gmin-dzielnic, a każda dzisiejsza gmina miałaby jednego przedstawiciela. Prezydent Warszawy byłby jednocześnie burmistrzem gminy Warszawa, a to oznacza, że o tym kto rządzi w stolicy decydowaliby mieszkańcy m.in. Grodziska Mazowieckiego, Jabłonnej czy Wiązownej.

Ten pomysł wywołał ogromne oburzenie nie tyko wśród samorządowców, ale i wśród mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Pojawił się więc pomysł organizowania referendów w poszczególnych gminach. Do tej pory głosowanie odbyło się w Legionowie, gdzie 94proc. Głosujących powiedziało stanowcze nie „wielkiej Warszawie”. W ślad Legionowa poszły inne gminy, które podjęły decyzje o organizacji referendów na swoim terenie. Pod koniec kwietnia PiS wycofał jednak projekt z sejmu (miał to zrobić znacznie wcześniej).

W tej sytuacji wiele gmin decyduje się na odwołanie referendów. Taką decyzję podjęli już radni z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Michałowic, a dziś do tego grona dołączył Pruszków.

– Jesteśmy już po głosowaniu. Referendum zostało odwołane – poinformował nas Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Za odwołaniem referendum głosowało 13 radnych, sześciu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Radni podjęli również stanowisko w tej sprawie. Poniżej publikujemy jego fragment:
 
„Dzisiaj, tylko dzięki Państwa zaangażowaniu, odnieśliśmy sukces. Ten powszechny obywatelski zryw zaowocował wycofaniem projektu ustawy z Sejmu przez wnioskodawców.

Nie byłoby to możliwe bez Państwa ogromnego wsparcia.

Po przeprowadzeniu konsultacji z Inicjatywą Obywatelską ds. referendum zadecydowaliśmy o wstrzymaniu referendum. Ta decyzja podjęta jest w duchu odpowiedzialności i wiary, że doświadczenie jakie wspólnie przeżyliśmy, daje nam poczucie wielkiej siły. Wierzymy, że wspólnie możemy mieć wpływ na bieg   historii naszego 100-letniego Miasta.

Zobowiązujemy się poinformować Mieszkańców Pruszkowa, gdyby wycofanie projektu ustawy było tylko zabiegiem taktycznym i powróciło w innej formie pod obrady Sejmu.

W razie ponownych prób odgórnego tworzenia „mega Warszawy” będziemy zobowiązani
do natychmiastowego podjęcia zdecydowanych form protestu. W przypadku, gdy podobny projekt znów trafi do Sejmu, będziemy za tym, aby w tak ważnej dla lokalnej społeczności sprawie, mieszkańcy Pruszkowa wypowiedzieli się w drodze referendum.

Nic O Nas Bez Nas”

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy