Szykuje się kolejny protest przeciw 400 kV

Region

Przeciwnicy budowy linii 400kV nie ustają w swojej walce. Właśnie podali datę kolejnego warszawskiego protestu. Protestujący ponownie będą maszerować ulicami Warszawy, by dotrzeć przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.

Po wielomiesięcznych pracach strony społecznej i spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne ustalono, że wywołująca wiele emocji linii 400 kV powinna powstać wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50. Przebieg linii choć nie był idealny, to omijał wiele gmin z naszego rejonu. Potwierdziła to analiza wielokryterialna. Zarówno przedstawiciele PSE jak i ministerstwa energii podkreślali, że właśnie ten wariant (rozważano łącznie pięć tras przebiegu linii) zostanie zarekomendowany. Na początku sierpnia inwestor zmienił zdanie. – Budowana przez PSE S.A. linia przesyłowa relacji Kozienice – Ołtarzew jest inwestycją celu publicznego, konieczną dla wyprowadzenia mocy z nowo budowanego bloku w Elektrowni Kozienice i wzmocnienia bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Tymczasem w związku z protestami społecznymi skuteczna realizacja inwestycji w korytarzu, na który wskazała analiza wielokryterialna, nie jest możliwa – czytamy w oświadczeniu PSE.

Finalnie PSE wróciła do poprzedniego wariantu przebiegu linii 400 kV. Mieszkańcy takich miejscowości jak: Tarczyn, Brwinów, Grójec, ŻabiaWola, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Stromiec, Głowaczów, Promna, Jasieniec postanowili walczyć. Dwukrotnie protestowali już w stolicy, ale pikiety nie przyniosły pożądanego przez nich efektu.

Mieszkańcy składają jednak broni. Kolejny protest zaplanowano na 8 listopada (wtorek). Protest rozpocznie się o godz. 10.00 na Placu Trzech Krzyży, skąd protestujący przejdą przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej.

Organizatorzy utworzyli na Facebooku wydarzenie, gdzie zawarte są informacje o najbliższym proteście. Temat można śledzić tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.