Szpital zmienia się na lepsze

Pruszków

W pruszkowskim Szpitalu na Wrzesinie trwają zaawansowane prace remontowo-budowlane. Już całkiem niedługo pacjenci będą mieli do dyspozycji zupełnie odmienioną izbę przyjęć oraz nowoczesny oddział chirurgii.

Proces modernizacji szpitala rozpoczął się w 2016 r. i praktycznie wciąż trwa. Od wielu lat nie działo się w tej placówce tak wiele pod względem remontów, doposażania w nowoczesny sprzęt i zmian kadrowych. Na koniec tego miesiąca zapowiadana jest nowa odsłona izby przyjęć i oddziału chirurgii. – Oddział chirurgiczny rozpocznie działalność po długim weekendzie majowym. Chwilę wcześniej zostanie uruchomiona izba przyjęć. Tak duży zakres prac to efekt przyjętego przez nas planu na poprawę jakości i pracy szpitala. Patrząc realnie w najbliższej przyszłości nie będzie nas stać na budowę zupełnie nowego obiektu. Dlatego robimy wszystko, aby podnosić standard tych usług, które już w tej chwili staraliśmy się świadczyć tak, aby móc równać się z warszawskimi placówkami – powiedział Maksym Gołoś, starosta powiatu pruszkowskiego.

O tym jakie prace trwają obecnie w szpitalu oraz o tym co zostało już zrobione opowiedział nam dyrektor szpitala. – W tej chwili zakończyliśmy prace na oddziale chirurgii na parterze, czeka on na uruchomienie łącznie z izbą przyjęć. Wewnątrz samej izby trwają prace wykończeniowe – malowanie, układanie wykładzin podłogowych, a wkrótce będziemy ją także meblować. To co jest najważniejsze, to fakt, że powstaje nowa izba przyjęć, która będzie spełniała wszelkie kryteria rozporządzenia ministra zdrowia, czyli wydzielone gabinety dla przyjęć planowych i przyjęć ostrych, odpowiednie poczekalnie, gabinety zabiegowe. Wszystko wykonane w wysokim standardzie. Trwają też prace nad jednym z najtrudniejszych elementów czyli budową podjazdu dla karetek pogotowia. Robimy wszystko, aby był on zarówno maksymalnie wygodny dla zespołów ratownictwa, jak i zapewniał płynny ruch – wyjaśnia Tomasz Sławatyniec.

W ramach obecnie wykonywanej modernizacji powstaną dodatkowe dwie windy. Zatem szpital będzie wyposażony łącznie w trzy. Dzięki temu ma polepszyć się komunikacja między izbą przyjęć a blokiem operacyjnym. Oznacza to koniec z „mieszaniem” się pacjentów z różnych oddziałów w windach. Ważną kwestia, której nie będzie widać „gołym okiem” jest agregat prądotwórczy. Będzie to nowoczesny sprzęt w pełni zautomatyzowany. – Dotychczasowy agregat nie spełniał swojej funkcji. Gdy zabrakło prądu ktoś musiał pójść i fizycznie go uruchomić, nie zawsze niestety z powodzeniem. To sytuacja niedopuszczalna. Obecnie w przypadku braku energii nowy agregat załączy się automatycznie nie dopuszczając do sytuacji, w której ratująca życie aparatura medyczna mogłaby przestać działać – podkreśla Sławatyniec.

Do tej pory była tylko jedna łazienka na cały oddział. Teraz każda sala ma mieć swoją łazienkę. Dodatkowo pokoje zostaną wyposażone w instalację „przyzywową” – jeżeli coś się stanie, pacjent będzie mógł „jednym ruchem” powiadomić pielęgniarkę. Będą też oddzielne izby przyjęć na położnictwo, na internę i chirurgię.
Powiat przekazał też 1,4 mln zł dotacji na zakup sprzętu medycznego. Za tę kwotę ma zostać wymieniona część wyeksploatowanego sprzętu, ale pojawi się też nowy – m.in. coś czego do tej pory brakowało, czyli aparat jezdny do radiologii. Będzie można z nim podjechać do pacjenta, zrobić zdjęcie, wysłać je do lekarza, który to opisze i systemem telemedycyny szybko prześle pełne badanie. W planach jest tez zakup mammografu cyfrowego.

1,4 mln zł to wydaje się być dużo dla tzw. Kowalskiego. Jednak sprzęt medyczny jest bardzo drogi… Czy to nie jest kropla w morzu potrzeb? –  Ten szpital nie kupował  żadnego sprzętu przynajmniej od ostatnich 10 lat. Więc jeśli mamy chociaż te 1,4 mln zł to musimy się z tego cieszyć. W tej chwili np. bez nowoczesnego aparatu usg to szpital niemal nie funkcjonuje. Te, z których korzystamy obecnie nie nadają się do tego by diagnozować nowocześnie – odpowiada dyrektor placówki na Wrzesinie. – Chcemy, żeby nowy sprzęt pojawił się w szpitalu do końca czerwca – dodaje.

Obecny etap prac, czyli m.in. izba przyjęć i oddział chirurgii to koszty rzędu 7 mln zł. – W tej kwocie jest dotacja z budżetu Państwa, którą udało się nam pozyskać dzięki staraniom wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery – zaznaczył starosta Maksym Gołoś.

Szpital ma też duże plany związane z dobudowaniem nowego skrzydła, w którym znalazłby się m.in. nowy blok operacyjny. Ale na ten cel potrzeba ponad 20 mln zł. Jednak starostwo bardzo poważnie myśli o tej inwestycji i chce ją w niedalekiej przyszłości rozpocząć. Na ostatnim zarządzie zapadła decyzja, aby ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Jak dowiedzieliśmy się, powiat jest gotowy przeznaczyć środki, aby rozpocząć nad tym prace jeszcze w tym roku.

Ponadto władze szpitala i powiatu apelują o zgłaszanie wszelkich uwag dotyczących szpitala. Wszelkie adresy kontaktowe (maile, telefony, dni i godziny przyjęć interesantów) znajdziecie na stronach: www.szpitalnawrzesinie.pl oraz www.powiat.pruszkow.pl.


fot. Maciej Bochnowski

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.