Szkoła w sprinterskim tempie

Grodzisk Maz.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie idzie jak burza. Jest szansa, że prace zakończą się nawet dwa miesiące przed wyznaczonym terminem. – Obiekt powinien być gotowy w grudniu – mówią urzędnicy.

Budynek podstawówki ma już swoje lata. Obiekt został wzniesiony blisko 60 lat temu, a dokładnie w 1957 roku. Mimo licznych modernizacji i powiększenia placówki o skrzydło z salą gimnastyczną budynek nadal pozostawiał wiele do życzenia. Przestał być funkcjonalny. O potrzebie rozbudowy podstawówki mówiło się w grodziskiej gminie od dawna. Niedogodności stały się bardziej  odczuwalne dla uczniów w czasie ostatniej dekady, kiedy to liczba dzieci uczęszczających do podstawówki wzrosła czterokrotnie i dziś wynosi około 400. Doszło nawet do sytuacji, że gmina musiała wynająć pomieszczenia od pobliskiej parafii by prowadzić w nich zajęcia dla zerówek. 

Szkołę trzeba więc powiększyć – taką decyzję podjęli włodarze Grodziska Mazowieckiego. Do przetargu na wykonanie rozbudowy placówki zgłosiło się aż 22 chętnych. Za najlepszą uznano  propozycję Zakładu Remontowo-Budowlanego Ella z Sochaczewa. Inwestycję wyceniono na 1,9 mln zł. 

Zgodnie z projektem budynek został powiększony o dodatkową kondygnację. Placówka ma również nowy dach. Dodatkowo dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło oraz budynek stanowiący zaplecze sanitarno-szatniowe dla sali gimnastycznej. Nadbudowa piętra i nowy dach zostały wykonane jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016.

Według planu inwestycja ma zostać sfinalizowana w lutym przyszłego roku. To oznacza, że wykonawcy pozostały zaledwie trzy miesiące. Postanowiliśmy zajrzeć na teren budowy i sprawdzić jak przebiegają roboty. Okazuje się, że są już na ostatniej prostej. – Do wykończenia zostały nam jedynie pomieszczenia na drugim piętrze nowego skrzydła. Pozostałe pomieszczenia są już użytkowane – informuje nas Stanisław Olkowski, kierownik Obsługi Inwestycyjno-Technicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. O jakich pomieszczeniach mowa? W nowym skrzydle szkoły na parterze ulokowano szatnie dla uczniów, a na piętrze znalazły się pomieszczenia administracyjne. Tu również znajduje się główne wejście do szkoły. 

To jednak nie koniec. Urzędnicy podkreślają, że roboty dobiegną końca znacznie wcześniej niż przewidywano. – Termin wyznaczyliśmy na luty, ale dobre warunki pogodowe i wzorowa współpraca z wykonawcą pozwolą nam skrócić czas realizacji inwestycji. Planujemy zakończyć prace na przełomie grudnia i stycznia. Warto tu dodać, że roboty były prowadzone podczas normalnej pracy szkoły – zaznacza Stanisław Olkowski. 

A co z pomieszczeniami, które w międzyczasie zostały zwolnione? Kierownik Olkowski: – Te wyremontowano i zaadaptowano na potrzeby sal lekcyjnych.

Dzięki rozbudowie Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie będzie mogła przyjąć dodatkową setkę uczniów. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.