Strażacy czekają na nowy wóz

Brwinów

Gmina Brwinów chce wesprzeć jedną z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak? Do jednostki w Żółwinie ma trafić średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

O tym jak ważna jest praca strażaków przekonujemy się każdego dnia. Do ich zadań należy nie tylko gaszenie pożarów. Straż pożarna jest wzywana do wypadków i kolizji, do usuwania powalonych na drogę drzew, do wyważania drzwi gdy zachodzi podejrzenie, że w domu lub mieszkaniu ktoś zasłał oraz do pomocy przy podtopieniach i zalaniach, o czym przekonaliśmy się kilkanaście dni temu. Z tego względu ważne jest, by strażacy do swojej dyspozycji mięli nowoczesny i niezawodny sprzęt.

Gmin Brwinów wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Urząd właśnie ogłosił przetarg na zakup nowego wozu strażackiego. Ma to być średni (7-16 t) wóz ratowniczo-gaśniczy z napędem 4×4. – Szacujemy, że nowy wóz będzie kosztował około 800 – 850 tys. zł. Praktycznie połowę tej kwoty stanowią dofinansowania z trzech źródeł: od sejmiku województwa, od komendanta wojewódzkiego PSP oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – wylicza Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Nowy pojazd ma zastąpić wysłużonego Stara200, który w służbie strażakom pomaga od 1986 r. – 30 lat to szmat czasu. Technika poszła do przodu. Strażacy to nie zajmują się jedynie gaszeniem pożarów i muszą mieć miejsca na przewożenie specjalistycznego sprzętu; nożyc, rozpieraczy czy pił. W Starze nie ma na to miejsca, dlatego musimy kupić nowy wóz – mówi Kosiński.

Pozostaje, więc pytanie co stanie się z wysłużonym autem. Czy trafi na złom? – Nie. Oddamy go innej jednostce, ale jeszcze nie wiemy której. W ubiegłym roku przekazaliśmy Jelcza z OSP Moszna jednostce w Wiskitkach – dodaje burmistrz Brwinowa.

Jeśli uda się znaleźć dostawcę wozu ju w pierwszym przetargu, to nowy pojazd do jednostki w Żówinie trafi już pod koniec września.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.