Stara „wukadka” będzie jak nowa [GALERIA]

Kolej

Warszawska Kolej Dojazdowa podjęła decyzję o pozostawieniu jednego pociągu EN94. Właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne, które mają przywrócić stan fabryczny 44-letniej kolejki.

Pasażerowie WKD największym sentymentem darzą pociąg EN94. To niewątpliwie najbardziej lubiana kolejka spośród wszystkich „wukadek”. Po 44 latach eksploatacji przestarzałe składy musiały ustąpić miejsca nowoczesnym maszynom EN100 z Newagu.
 
Stare kolejki zostały wyprodukowane przez wrocławską firmę Pafawag. Do WKD trafiły w 1972 r., czyli 44 lata temu. Mimo, że nie posiadały klimatyzacji, miały wysokie schody, po których trzeba było się wspinać, a w czasie jazdy wnętrze nie należało do najcichszych miejsc to kolejki broniły się swoją niezawodnością – działały bez zarzutu nawet w największe mrozy.  
 
Udało się nam ustalić, że w siedzibie WKD trwa remont jednej ze starych „wukadek”. – Przeprowadzamy renowację pociągu EN94. Jest to taki przegląd połączony z czynnościami naprawczymi, które mają zabezpieczyć ten pojazd przed ewentualną degradacją w czasie. Wygląd kolejki zostanie odświeżony, zostaną wykonane m.in. naprawy ubytków na karoserii i położona nowa farba – mówi nam Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD. – Chodzi o to, aby pociąg był możliwy do zaprezentowania np. w czasie dni otwartych – dodaje.
 
WKD jeszcze nie podjęła decyzji ile pociągów zostanie zachowanych do celów muzealnych. – Póki co mamy zabezpieczonych kilka pojazdów. Chronimy je przed możliwością dekompletacji jeśli chodzi o jakieś elementy wyposażenia. Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, które pociągi, oprócz tego naprawianego, pozostałyby na nasze potrzeby – zaznacza Kulesza.

Jedna z kolejek EN94 została zarezerwowana przez firmę zainteresowaną jej kupnem. Ponadto trwają rozmowy dotyczące sprzedaży pozostałych pojazdów.
 
Pojawiliśmy się w siedzibie WKD, aby wykonać kilka zdjęć remontowanego pojazdu. Zachęcamy do obejrzenia dużej galerii dostępnej pod artykułem. Na fotografiach uchwyciliśmy także pociągi, które zostały przeznaczone do zezłomowania i te czekające na nowych właścicieli.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.