Stan powietrza daleki od ideału

Region

Ostatnie dni upływały pod znakiem kolejnych alertów smogowych. Obecnie poziom zanieczyszczenia powietrza jest niższy, ale do optymizmu nadal daleko.

Sytuacja w Warszawie i okolicach oceniana jest jako „zła” lub „bardzo zła”. Z kolei dane pomiarowe z Piastowa wskazują, że stężenie pyłu PM2,5 jest na poziomie dostatecznym, jednak z godziny na godzinę sytuacja wygląda coraz gorzej. O 6.00 zanotowano 60,8 µg/m3, co już było niepokojące. Trzy godziny później stężenie pyłu wyniosło 83,9 µg/m3!

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w stolicy. Pomiar wykonany na jednej z warszawskich stacji o godz. 9.00 wskazał wysokie stężenie pyłów PM10 (118,2) oraz PM2,5 (113,6).

Często nie zdajemy sobie sprawy z obecności smogu. Przemieszczając się ulicami odczuwamy pewien dyskomfort w oddychaniu, lecz nie wiemy, czym to jest spowodowane. Pył PM2,5 uznawany jest za najbardziej szkodliwy dla zdrowia, z kolei PM10 może zawierać substancje toksyczne. Ich cząsteczki mogą trafiać do dróg oddechowych. Po raz kolejny apelujemy do osób starszych, kobiet w ciąży i najmłodszych, aby do minimum ograniczyli przebywanie na powietrzu. W porównaniu z dniem wczorajszym wskaźniki zdecydowanie wzrosły, co rodzi niebezpieczeństwo dla zmagających się z astmą, chorobami alergicznymi oczu, skóry bądź chorobami krążenia. 

Każdy może śledzić stan powietrzu w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji „Jakość powietrza w Polsce” stworzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.