Spalarnia dla zwierząt? Urząd gasi burzę

Nadarzyn

Z ust mieszkańców Nadarzyna nie schodzi temat budowy spalarni dla zwierząt na terenie gminy. Nieco spokoju wprowadzili radni, którzy nie podjęli uchwały o warunkach koniecznych do prowadzenia takiej działalności. Całe zamieszanie postanowił wyjaśnić urząd gminy.

Sprawa wywołała wiele wątpliwości. Narodziły się obawy, że podjęcie uchwały otworzy drogę do budowy spalarni dla zwierząt na terenie gminy. Radni odrzucili projekt. Głos w sprawie zajął nadarzyński urząd, w którego opinii próbowano „zrobić z igły widły”. – Budowa na terenie Nadarzyna grzebowiska i spalarni dla zwierząt, brzmi bardzo groźnie. Czy informacje jakoby Wójt Gminy planował budowę i zezwalał na powstanie takich instalacji jest kolejną nierzetelnością w przekazywaniu mieszkańcom informacji, próbą manipulacji i rozpoczęcia kolejnej „burzy”, negatywnej „nagonki” na lokalny samorząd, czy tylko niewiedzą?? Projekt uchwały, wzbudzającej tyle emocji – której Radni nie podjęli podczas XXX Sesji Rady Gminy Nadarzyn nie dotyczył powstania grzebalni, czy też spalarni dla zwierząt, ale warunków jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności – podała gmina Nadarzyn na swoim facebooku.

Pojawiły się również głosy, że podjęcie uchwały byłoby ukłonem w stronę jednej z firm, która trudni się podobnymi zadaniami. Urząd przedstawia powody swojego działania. – Podjęcie uchwały w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wynika z przepisów Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, jej brak został uznany przez Wojewodę Mazowieckiego za nieprawidłowość. Rada Gminy została zobligowana do jej podjęcia – wyjaśnia gmina.

W ubiegłym roku w urzędzie przeprowadzono kontrolę zadań dotyczących wydawania, odmowy wydania bądź cofania zezwoleń na prowadzenie działalności dotyczącej m.in. opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz  grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych. – Trzeba zatem podkreślić, iż do opracowania projektu uchwały dotyczącej m.in. wymagań jakie ma spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni Wójt Gminy Nadarzyn zobligowany został przez Wojewodę Mazowieckiego – zaznaczają urzędnicy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.