Smog nie odpuszcza

Region

Wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza może utrzymać się do wtorku – tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki pomiarów z poniedziałkowego poranka nie napawają optymizmem.

Sytuacja w Warszawie i okolicach w dalszym ciągu oceniana jest jako “zła” lub “bardzo zła”. – Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu, szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego – informuje GIOŚ.

Chodzi o wysokie stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Pierwszy z nich uznawany jest za jeden z najbardziej szkodliwych dla człowieka. PM10 może zawierać m.in. substancje toksyczne i metale ciężkie. Ich cząsteczki mogą łatwo docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.  

Z powodu alarmu smogowego przejazdy stołeczną komunikacją miejską, pociągami SKM, Kolei Mazowieckich (w obrębie I i II strefy biletowej ZTM), Warszawskiej Kolei Dojazdowej (w obszarze honorowania wspólnego biletu) są dziś bezpłatne. Mimo zachęty, aby pozostawić samochód w domu i skorzystać z transoportu publicznego, nie widać dużej poprawy jakości powietrza. Rano w wielu miejscach widoczna była smogowa mgła.

Bieżącą sytuację i ostrzeżenia można śledzić za pomocą facebookowego profilu Warszawski Alarm Smogowy. Strona internetowa GIOŚ od kilku dni boryka się z probemami technicznymi, wywołanymi prawdopodobnie dużym zainteresowaniem internautów. Dostęp do niej jest utrudniony.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.