Skok na miejską kasę

Podkowa Leśna

Wyniki audytu gospodarki kasowej urzędu miasta w Podkowie Leśnej jeżą włosy na głowie. 116 tys. zł z kasy i 50 tys. zł z tytułu opłat cmentarnych zamiast zasilić miejskie konto, trafiło do prywatnej kieszeni.

Kontrolę na zlecenie burmistrza Artura Tusińskiego przeprowadziła zewnętrzna firma. Jej rezultat zaskakuje, choć już trzy miesiące temu wiadomo było, że chodzi o sumę znacznie przekraczającą 100 tys zł. Ostatecznie do kwoty, która wyparowała z miejskiej kasy doszło jeszcze 50 tys zł, wpłacone przez mieszkańców za miejsce na cmentarzu czy przedłużenie prawa do grobu. Audyt jasno wskazuje osoby odpowiedzialne za ten proceder. To dwie urzędniczki – kasjerka i skarbnik miasta. Obie nie pracują już w urzędzie, grozi im odpowiedzialność karna. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura rejonowa w Grodzisku Mazowieckim. 

Przypomnijmy: okienko kasowe w podkowiańskim magistracie zamknięto na początku tego roku, kiedy na jaw wyszło duże manko. Ostateczne wyniki kontroli idą jednak dalej niż początkowe przypuszczenia. – Co trzecia złotówka wpłacana przez mieszkańców z tytułu opłat cmentarnych trafiała do prywatnej kieszeni! – oburza się burmistrz Tusiński. 

Jaki był mechanizm wyprowadzania pieniędzy? Z oświadczenia kasjerki wynika, że skarbnik miasta od 2013 r. „pożyczała” gotówkę z kasy obiecując ją oddać z otrzymanego kredytu. Aby działanie to nie wyszło na jaw, w kasie utrzymywany był formalnie wysoki stan gotówki, przekraczający nawet 160 tys. zł, choć zgodnie z przepisami normą powinno być 12 tys. zł na bieżące wydatki.

Na jakim etapie jest postępowanie prokuratorskie? – Postępowanie do tej pory prowadziła komenda powiatowa policji w Grodzisku, sprawa została zarejestrowana u nas 15 czerwca. Zgromadzony został materiał dowodowy w dużym zakresie, ale na razie nie przedstawiono nikomu żadnych zarzutów – mówi Aneta Orzechowska, zastępca prokuratora rejonowego w Grodzisku Mazowieckim. Dochodzenie ma potrwać do połowy lipca. Za przywłaszczenie miejskich pieniędzy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.