SKM: od września początek wielkich zmian

Region

Popularna Szybka Kolej Miejska obecnie kursuje na odcinku Pruszków – Sulejówek Miłosna. Zarząd spółki podjął decyzję o rozszerzeniu obsługiwanej trasy. A jak zapowiada to dopiero początek rewolucyjnych zmian w SKM.

Już od początku września uruchomione zostanie połączenie z Dworca Wschodniego do Otwocka. Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego zaznaczył, że spółka musi jeszcze dopełnić formalności z władzami Józefowa i Otwocka. Chodzi o to by miasta dofinansowały kursy, radni zgodzili się już na wyłożenie pieniędzy z budżetów na nowe połączenia kolejowe. Należy jedynie dopełnić urzędowych procedur.

Nowa linia będzie kursowała z oznaczeniem S-1. Niestety natężenie na linii średnicowej nie pozwala na wydłużenie trasy do Dworca Zachodniego czy Pruszkowa. Póki, co pasażerowie bez kasowania kolejnego biletu będą mogli przesiąść się do pociągów obsługujących trasę S-2.

W grudniu pasażerów SKM czeka prawdziwa rewolucja. Zmieni się nie tylko trasa poszczególnych linii, ale i ich oznaczenia. Pociągi kursujące na trasie S-1 rozpoczną swój bieg w Otwocku a następnie przez dworzec Warszawa Śródmieście dotrą do Pruszkowa. Tak wiec znana linia S-2 zmieni oznaczenie na S-1. Obwiązująca obecnie trasa S-2 zostanie skrócona. Rozpocznie się w Sulejówku a zakończy na Dworcu Zachodnim. Jedynie cześć kursów S-2 w godzinach szczytu zostanie skierowana aż do Pruszkowa.

Leszek Walczak, prezes SKM informuje, że do obsługi planowanych tras spółka chce wynająć pociągi od innych kolejowych przewoźników. Stare pociągi będą jednak stopniowo wycofywane i zastępowane składami, które mają dotrzeć do stolicy z bydgoskiej PESY. Nowy tabor ma pojawić się w Warszawie między majem a październikiem 2011 r.

Do jesieni przyszłego roku ma być już ukończony łącznik kolejowy z Lotniskiem Chopina. Jeśli tak się stanie SKM planuje kolejne roszady w składach. W grudniu 2011 pojawiłaby się nowa trasa zaczynająca się właśnie na lotnisku, cześć kursów miałaby kończyć się w Legionowie a część w Sulejówku. SKM jeszcze nie podjęło decyzji o numeracji poszczególnych kursów. Pewne jest natomiast, że linia S-1 pozostanie na trasie Pruszków-Otwock.

Do grudnia przyszłego roku w barwach SKM mają jeździć tylko nowoczesne pociągi wyprodukowane przez bydgoską PESĘ i nowosądecki Newag. Stare, wysłużone składy, które obecnie obsługują warszawska linię SKM mają zostać zwrócone właścicielom i wrócić m.in. na trasę do Trójmiasta. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.