Składasz wniosek, uważaj na oszustów

Region

Trwa składanie wniosków w programie Rodzina 500 +. Nie brakuje oszustów, którzy chcą wykraść nasze dane oraz pieniądze. Policja zaleca składającym wnioski szczególną ostrożność.

Od 1 kwietnia rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie na dzieci. Niezbędne dokumenty można dostarczyć osobiście do właściwego urzędu bądź drogą elektroniczną. W tym drugim przypadku należy zachować szczególną ostrożność.

Nie brakuje oszustów, którzy przez fałszywe strony internetowe chcą uzyskać dostęp do danych personalnych osób składających wnioski. Cyberprzestępcy mają ogromne doświadczenie i rządowy program jest okazją do wykorzystania posiadanych przez nich metod. Jak działają oszuści? Często podszywają się pod instytucje, czyli w tym przypadku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bądź banki biorące udział w akcji. Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości mailowe, gdzie umieszczają odnośnik do fałszywej strony. Wszystko przygotowane jest tak, aby użytkownik zostawił tam swoje dane osobowe lub bankowe.

Jak nie wpaść w pułapkę cyberprzestępców? Przede wszystkim przy składaniu wniosku w ramach programu 500+ lepiej nie korzystać z kafejek internetowych. Na własnym komputerze powinniśmy posiadać legalny system operacyjny oraz program antywirusowy. Konieczne jest również regularne aktualizowanie systemu. Warto pamiętać, aby nie otwierać maili od nieznanych adresatów i nie używać linków rozsyłanych przez komunikatory. 

Policja przestrzega przed oszustami i zaleca ostrożność. – Żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda od petentów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych. Oszuści zazwyczaj proszą o podanie takich danych jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych informacji – przypomina Komenda Główna Policji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.