Sezon zachorowań na grypę

Region

Coraz więcej osób zgłasza się do przychodni z objawami grypy i przeziębienia. Na Mazowszu odnotowano blisko 30 tys. zachorowań, a okres kumulacji przewidywany jest na najbliższe tygodnie.

Ból głowy, mięśni, dreszcze a w końcu katar, uciążliwy kaszel i gorączka często bardzo wysoka – to tylko niektóre z objawów grypy i przeziębienia. W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano znaczny wzrost zachorowań.

W styczniu 2011 roku najwięcej zachorowań było na terenie m.st. Warszawy – ponad 4 tys. Poza tym dużą ilość chorych odnotowano w powiatach: mławskim (ponad 3,4 tys.), przasnyskim (ponad 3,2 tys.), sochaczewskim (ponad 2,4 tys.), pruszkowskim (ponad 2,3 tys.), grodziskim (ponad 2,1 tys.).

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Warszawie (WSSE)  poinformowała, że w ubiegłym miesiącu na terenie województwa mazowieckiego stwierdzono 47 przypadków grypy typu AH1N1, w tym 1 śmiertelny. Najwięcej, bo aż 29 przypadków zachorowań na ten rodzaj grypy odnotowano na terenie Warszawy.

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie grypy jest profilaktyka. Szczepienia zaleca się  przede wszystkim: osobom przewlekle chorym, po transplantacji organów, osobom po 60 roku życia, przebywającym w dużych skupiskach, kobietom ciężarnym w drugim i trzecim trymestrze ciąży, dzieciom od 6 miesiąca życia. Odpowiedni poziom odporności uzyskuje się po upływie ok. 2 tygodni od dnia szczepienia, dlatego najlepiej poddać się mu przed rozpoczęciem sezonu grypowego – we wrześniu lub październiku.

Szczepienia można jednak przeprowadzać również w czasie szczytu sezonu grypowego. Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy