Seria utonięć w długi weekend. Zachowajcie ostrożność nad wodą

Region

Trwający długi weekend już zapisał się jako jeden z bardziej tragicznych, jeśli chodzi o liczbę utonięć i wypadków nad wodą. Na szczęście nie w naszym regionie. Podpowiadamy co zrobić, aby tak zostało.

Upalna pogoda sprawia, że wiele osób szuka możliwości wypoczynku nad wodą. W naszym regionie i bezpośrednich okolicach jest kilka miejsc, gdzie można się kąpać, jest też wiele miejsc, w których mimo że kąpanie się jest zabronione – w słoneczne dni nie brakuje chętnych, aby zanurzyć się w zimnej wodzie.

Wszystko należy jednak robić z głową i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jakich? – Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość i dno zbiornika, nurt wodny często są przyczyną tragedii. Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych – tłumaczy asp. sztab. Katarzyna Zych z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Przyczyną wypadków nad wodą jest też alkohol. – Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią – zaznacza asp. sztab. Zych.

Co jeszcze? Do wody nie wchodzimy „z marszu”, zaraz po opalaniu się na pełnym słońcu. – Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego. Nie skaczmy do wody na „główkę”, tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa – wyjaśnia przedstawicielka grodziskiej komendy.

Warto też pamiętać o specjalnych kamizelkach ratunkowych i wcześniejszym sprawdzeniu sprzętu wodnego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.