„Ściana śmierci” zostanie wyremontowana

Brwinów

Pomnik „Ściana śmierci” upamiętnia tragiczne karty z historii Brwinowa. Obecnie znajduje się w złym stanie technicznym i gmina postanowiła go wyremontować.

Pamięć o historii określa naszą tożsamość. Przed laty ludzie przelewali krew, aby walczyć o wolność. W wielu miejscach w kraju powstają pomniki upamiętniające wydarzeniach. Podobnie jest w brwinowskim Parku Miejskim, gdzie stoi „Ściana śmierci”. – Pomnik został odsłonięty w 1969 r. przy okazji obchodów rocznicy bitwy pod Brwinowem. Upamiętnia tragiczne karty z historii Brwinowa – w pobliskiej willi Tobolków stacjonowała niemiecka policja, a przetrzymywani tam więźniowie byli katowani i mordowani. Po wojnie ich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Brwinowie. Przy tym pomniku nie odbywają się uroczystości rocznicowe – przedstawia Monika Miziołek z biura promocji gminy Brwinów.

Czas jednak robi swoje, pomnik niszczeje i wymaga modernizacji. Do 15 września „Ściana śmierci” zostanie zmodernizowana. –  Dzisiaj pomnik „Ściana śmierci” jest w złym stanie technicznym i wymaga przebudowy. W ramach zaplanowanych prac, istniejący mur zostanie rozebrany do poziomu fundamentu i wymurowany od nowa w nieco zmienionej formie – uzgodnionej z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Tablicę z tworzywa sztucznego zastąpi napis z kutego żelaza, dodatkowo zostanie wykonana niecka na znicze oraz maszt flagowy. Wokół tylnej ściany pomnika zostanie uformowany nasyp, a całość zwieńczy półmetrowe godło – tłumaczy Miziołek.

Gmina Brwinów pozyska środki na remont pomnika. – W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” gmina Brwinów otrzyma 11 035 zł z przeznaczeniem na remont pomnika „Ściana śmierci” – podaje przedstawicielka brwinowskiego urzędu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.