Rok temu ruszyła budowa CDK

Pruszków

Czas leci nieubłaganie. Minął już rok od dnia, w którym wbito pierwszą łopatę na budowie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie.

„Jest naszą intencją, aby budowane centrum jak najlepiej służyło wszystkim mieszkańcom Pruszkowa. Niechaj dzięki tej inwestycji umacnia się dorobek kulturowy…”  – napisano w akcie erekcyjnym. 5 listopada 2014 roku odbyła się uroczystość podpisania aktu oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę CDK. 

Według planów całkowita powierzchnia budynku ma wynieść ponad 17 tys. m2. Wewnątrz ma znaleźć się sala widowiskowa na 392 osoby z zapleczem scenicznym oraz sala audytoryjna na 210 miejsc. Nie zabraknie również powierzchni dla zmotoryzowanych. Parking naziemny będzie liczył 138 miejsc, z kolei garaż podziemny –181 miejsc. Cztery kondygnacje naziemne i jedna podziemna, na których zlokalizowane zostaną m. in. Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Pieśni i Tańca "Pruszkowiacy", zaplecze Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych. Taki ma być efekt końcowy. 

Jak wygląda sytuacja po roku od rozpoczęcia budowy Centrum Dziedzictwa Kulturowego? Wykonawca podaje, że zaawansowanie prac wynosi 25 proc. Do tej pory udało się przebudować sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, które kolidowały z obiektem. Wzmocniono podłoże gruntowe pod fundamentem budynku oraz zakończono konstrukcję żelbetonową garażu podziemnego, parteru i pierwszego piętra. Wykonawca zrealizował już izolację termiczną ścian zewnętrznych podziemia. Gotowe jest również przyłącze wodociągowe. W trakcie realizacji jest konstrukcja żelbetonowa drugiego i trzeciego piętra.

Termin zakończenia budowy został określony na jesień 2017 roku. Centrum Dziedzictwa Kulturowego ma być miejscem, gdzie zlokalizowane zostanie życie kulturalne Pruszkowa. Każdy mieszkaniec będzie mógł skorzystać z bogatej oferty. – Tematem numer jeden w rozmowach, które dotyczą pruszkowskiej kultury zawsze jest kino. W końcu się go doczekamy. Będzie również płaszczyzna do działalności animatorów kultury. Pojawią się odpowiednie warunki do rozwoju i zagospodarowania pewnych obszarów. Centrum Dziedzictwa Kulturowego stanie się miejscem spotkań mieszkańców, a także wizytówką miasta. Wydaje mi się, że będzie to potężny impuls rozwojowy – wylicza Witold Konieczny z Biura Promocji Urzędu Miasta w Pruszkowie. I dodaje: – Na pewno Pruszków z racji skali jest taką dominantą w zachodnim paśmie. Stworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego będzie kolejnym elementem podkreślenia rangi miasta.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.