Rodzice niezadowoleni z mundurków. Szkoła wyjaśnia

Pruszków

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie mają obowiązek noszenia mundurków, które pozostały po przemianie z gimnazjum. Dyrekcja nazywa mundurki szkolnymi kamizelkami i wyjaśnia, że są one głęboko zakorzenione w historii placówki oraz że spełniają pewne funkcje. Jednak rodzice wyrażają niezadowolenie, twierdzą m.in. że to pieniądze wyrzucone w błoto.

Do naszej redakcji zwrócili się rodzice uczniów z pruszkowskiej podstawówki z prośbą o interwencję w sprawie mundurków, które ich dzieci muszą obowiązkowo nosić. – Zwracam się z uprzejmą prośbą o poruszenie tematu obowiązkowych kamizelek w szkole nr 4. Nie dość, że są strasznie drogie, nie wiadomo kto je szyje, to na dodatek nie słyszałem by ktokolwiek był z nich zadowolony. Dyrekcja nie chce słyszeć o rezygnacji, a koszty ponoszą rodzice. Mundurki kosztują 65 zł. Chyba razem powinniśmy tworzyć szkołę a nie mieć dyktaturę dyrekcji – napisał do nas czytelnik.

Według innego rodzica jakość mundurków pozostawia wiele do życzenia. – Gorszej głupoty nie ma. To najgorzej wydane pieniądze. Mundurki wyglądają jak szmaty. W ubiegłym roku zamówione były we wrześniu, a dostarczono je w listopadzie. Dzieci nosiły mundurki tylko do kwietnia, bo było już za gorąco – mówi nam Ewelina, mama jednego z uczniów szkoły. – W czasie zimy w szkole jest bardzo ciepło, więc dzieciom kazano zdejmować bluzy i siedzieć w mundurkach. Pisma, prośby, podania od lat nic nie dają. Dyrekcja zwyczajnie się uparła i nie słucha rodziców – podkreśla.

Skontaktowaliśmy się z dyrekcją szkoły. Wyjaśniono nam, że mundurki obowiązywały jeszcze w gimnazjum. Ma to być głęboko zakorzeniona tradycja. – W Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie od początku istnienia szkoły obowiązywały nie mundurki, a kamizelki szkolne. Najpierw były to kamizelki polarowe, później jeansowe. Gimnazjum miało wiele wspaniałych tradycji, np. wyjazdy integracyjne, zagraniczne wyjazdy językowe, a także kamizelki szkolne – mówi Ewa Nowacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie.
W wyniku reformy edukacji, we wrześniu 2017 r. gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową. Mundurki zostały. – Tworząc tradycję i zwyczaje szkoły jako rada pedagogiczna ustaliliśmy, że niektóre zwyczaje przeniesiemy na grunt nowej szkoły. Dlatego w nowym statucie szkoły uchwalonym 09.11.2017 r. w § 46.4,11 znalazł się zapis: „Uczeń ma obowiązek dbać o wygląd zewnętrzny – nosić strój ustalony w szkole – kamizelkę” – tłumaczy dyrektor szkoły. – Argumentacja dyrektora i rady pedagogicznej jest następująca: noszenie kamizelek wpływa pozytywnie na integrację i tworzy wspólnotę uczniów szkoły podstawowej nr 4, kamizelka spełnia także bardzo ważny aspekt wychowawczy, porządkuje wygląd ucznia, odwracając uwagę od markowych ubrań, ukazuje równość uczniów, oraz to, że nie strój, a inne walory decydują o wartości młodego człowieka. Kamizelka wpływa także na estetyczny wygląd,  zapobiega niestosownym ubiorom niektórych uczniów. Kamizelka z tarczą wyróżnia uczniów naszej szkoły wśród dzieci pruszkowskich szkół – dodaje Ewa Nowacka.

Skoro dyrekcja widzi tyle plusów w tzw. kamizelkach, to skąd niezadowolenie u rodziców? –Na uwagę zasługuje fakt, że to grupka kilku osób jest niezadowolona i nie może narzucać większości swojego zdania. Dzieci z kl. I, II, IV nie zgłaszają wychowawcom niezadowolenia z powodu obowiązku noszenia kamizelek. Jest wiele szkół w Polsce, w których obowiązuje strój szkolny. Także Rada Rodziców w zeszłym roku zaakceptowała zasadę noszenia kamizelek w szkole – zaznacza Ewa Nowacka.

I zaprasza wszystkich niezadowolonych rodziców na uroczystość ślubowania, która odbędzie się 12 października o godz. 15.30. – Można wtedy przekonać się, że kamizelka to istotny i wartościowy element szkolnej tradycji – przekonuje dyrektor.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy