Remont willi Niespodzianki nieco później

Grodzisk Maz.

Prace związane z remontem grodziskiej Niespodzianki miały ruszyć w tym roku. Tak się jednak nie stanie. Grodziski magistrat nadal szuka wykonawcy, który zajmie się remontem, rozbudową i adaptacją budynku.

Zabytkowa Willa Niespodzianka to perła na mapie Grodziska Mazowieckiego. Budynek powstał w 1903 r. jako dom letniskowy. Dziś stoi pusty. W 2014 r. gmina stała się właścicielem willi. Od tamtej pory planowany jest remont obiektu i jego adaptacja. W październiku grodziski magistrat rozpoczął poszukiwania firmy remontowej, ale te zakończyły się fiaskiem. – W pierwszym przetargu otrzymaliśmy dziewięć ofert. Najniższa opiewała na kwotę, która mieściła się w naszym budżecie. Niestety brakowało dokumentów. Pozostałe oferty były już znacznie wyższe. Przetarg musieliśmy więc unieważnić – mówi nam Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych z grodziskiego urzędu.

Najniższa ofertę, opiewającą na 1,9 mln zł, złożyła firma Renova. Drugą na liście była propozycja złożona przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Anpol. Firma z Oleszyc za wykonanie zleconych robót żądała 3,4 mln zł. Ta oferta była jednak zbyt wysoka, bowiem grodziski magistrat na remont zabytkowej willi chce wydać 2,5 mln zł. Przetarg więc unieważniono, a następnie ogłoszono ponownie.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy grodziski magistrat dokonał zmian w projekcie, które mogłyby obniżyć koszty wykonania, czy może liczy na to, że w drugim postępowaniu wykonawcę uda się już znaleźć. – W projekcie remontu „Niespodzianki” nie wprowadzaliśmy zmian. Liczymy na to, że oferent, który złożył najkorzystniejszą propozycję, teraz złoży dokumentację bez braków – mówi nam Chrzanowska. – Warto również dodać, że różnice cenowe były duże. Być może oferenci dali zawyżone ceny lub ta najkorzystniejsza była niedoszacowana. Zobaczmy jaki będzie wynik drugiego postępowania. Jeśli ceny nadal będą za wysokie, to będziemy szukać rozwiązań – podkreśla urzędniczka.

Ze względu na unieważnienie przetargu konieczne było przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Pierwotnie zakładano, że willa zostanie otwarta na przełomie 2017 i 2018 r. Dziś już wiadomo, że termin ten jest nierealny. Roboty budowlane mają zakończyć się 30 marca 2018 r. Odbiory zaplanowano na 20 kwietnia 2018 r.

Co w takim razie z planowanym hucznym otwarciem Niespodzianki? Przypomnijmy, że w noc sylwestrową burmistrz Benedykciński miał udzielić ślubu w willi. – Coś wymyślimy – uspokaja Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.