Raszyński wójt złożył przysięgę

Region

W czasie II sesji Rady Gminy Raszyn pożegnano odchodzącego z urzędu Janusza Rajkowskiego. Nowo wybrany wójt Andrzej Zaręba złożył ślubowanie. Ponadto wybrano zastępcę wójta, wiceprzewodniczącego Rady Gminy, powołano komisje stałe. Największe emocje towarzyszyły jednak w trakcie przyjmowania uchwały dotyczącej ustalenia wysokości wynagrodzenia dla obejmującego urząd wójta.

Na II sesję Rady Gminy Raszyn wyjątkowo licznie stawili się mieszkańcy Raszyna. Przybyli byli ciekawi, co w pierwszym oficjalnym wystąpieniu powie nowy wójt – Andrzej Zaręba. Czekano też na parę słów ustępującego ze stanowiska wójta – Janusza Rajkowskiego. Jednym z głównych punktów sesji było wręczenie Andrzejowi Zarębie zaświadczenia o wyborze na wójta gminy Raszyn i jego ślubowanie. Elekt nie krył radości z wygranej w wyborach. W krótkim wystąpieniu podziękował za poparcie. Nie krył, że kampania była ciężka i długa. – Wierzę, że mój sukces przełoży się na sukces gminy za cztery lata. Gmina ma wielkie szanse rozwoju i musimy to wykorzystać. Pracy w gminie jest dużo, by stała się nowoczesną – mówił wójt Andrzej Zaręba. Chwilę później głos zabrał ustępujący ze stanowiska wójt – Janusz Rajkowski. Pogratulował nowo wybranemu wójtowi wygranej i życzył zrealizowania zamierzeń. Nie krył, że Zaręba wygrał na ostatniej prostej.

Następnie wybrano wiceprzewodniczącego Rady Gminy. Została nim Henryka Koper, na którą zagłosowało 11 z 15 radnych. Zgodnie z porządkiem obrad powołano siedem stałych komisji, m.in. bezpieczeństwa; zdrowia i opieki społecznej; budżetu inwestycji i mienia komunalnego. Zastępcą wójta został Mirosław Chmielewski, tym samym utrzymując funkcję.

Prawdziwe emocje wywołała uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia nowo wybranego wójta. Zgłoszone zostały dwie propozycje. Jedna przez radnego z KWW Nasza Gmina z następującymi stawkami – pensja zasadnicza – 5200 zł; dodatek funkcyjny – 1500 zł; dodatek specjalny – tj. 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Zaś radna z KWW Inicjatywa Obywatelska zaproponowała następujące stawki – pensja zasadnicza – 6 tys. zł; dodatek funkcyjny – 2100 zł i dodatek specjalny w wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Zanim przystąpiono do głosowania nad uchwałą w tej sprawie rajcy poszczególnych frakcji mocno się spierali.  Wnioskowano o ujawnienie wynagrodzenia, jakie miał ustępujący wójt Raszyna. Ten miał pensji zasadniczej, 6 tys. zł; dodatku funkcyjnego 2100 zł; dodatku specjalnego 40 proc.

Ożywiony głos w dyskusji zabrali też mieszkańcy. Ci, którzy najwyraźniej głosowali na Andrzeja Zarębę postulowali o przyznanie mu zaproponowanego wyższego wynagrodzenia. – To są też nasze pieniądze i my też mamy prawo głosu – dopowiadali. Przewodnicząca Rady Gminy Celina Szarek zaznaczała, że Rada może zwiększyć kwoty w każdej chwili. – Nie wiemy jeszcze jak wójt będzie pracował. Ponadto przy obejmowaniu danego stanowiska nie daje się od razu najwyższych stawek – dopowiadała przewodnicząca Szarek. Ostatecznie radni 11 głosami przyjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla wójta z niższymi stawkami, tj. pensja zasadnicza – 5200 zł; dodatek funkcyjny – 1500 zł; dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatek funkcyjny w kwocie 2010 zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.