Rada powiatu negatywnie o „wielkiej Warszawie”

Region

Podczas wtorkowego posiedzenia radni powiatu pruszkowskiego przegłosowali stanowisko krytyczne wobec projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy, który zakłada włączenie podwarszawskich gmin do stolicy i likwidację m.in. starostwa powiatowego w Pruszkowie.

W ten sposób powiat pruszkowski dołączył do szerokiego już grona samorządów, które protestują przeciw tzw. „wielkiej Warszawie”. Ten gest ma jednak podwójne znaczenie, bo powiatem współrządzi Prawo i Sprawiedliwość, czyli ugrupowanie którego posłowie kontrowersyjny projekt zgłosili w sejmie. Z PiS wywodzi się starosta Maksym Gołoś, który na początku marca podczas spotkania z mieszkańcami w pruszkowskim L.O. Im T. Kościuszki wspólnie z wojewodą Zdzisławem Sipierą zapewniał o zaletach ustawy metropolitalnej zaproponowanej przez posłów swojej partii.

Okazuje się jednak, że innego zdania jest większość powiatowych radnych. Negatywną opinię w sprawie projektu poparło 15 przedstawicieli klubów Dobro Wspólne, Platformy Obywatelskiej i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Klub PiS chciał jej odrzucenia.

– Rada Powiatu Pruszkowskiego negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który wpłynął do Sejmu RP w dniu 30 stycznia 2017 r. oraz zdecydowanie sprzeciwia się jego wprowadzeniu w zaproponowanej formie i trybie. Prace nad projektem ustawy zmieniającej ustrój kilkudziesięciu jednostek samorządu terytorialnego powinny być poprzedzone konsultacjami społecznymi z poszanowaniem podstawowej zadady szacunku wobec prawa w imię stabilnego rozwoju i funkcjonowania samorządu – czytamy w uchwale. – Rada Powiatu Pruszkowskiego apeluje o wycofanie z dalszych prac legislacyjnych poselskiego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy oraz rozpoczęcie dialogu i konsultacji przygotowania projektu ustawy regulującego funckjonowanie warszawskiego obszaru metropolitalnego – zaznaczają radni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.